Orwell bol medzi demonštrantmi v Kapitole

12. januára 2021, eurobooks, Súvislosti

Orwellov román 1984 sa mi po prvý raz dostal do rúk v tom istom roku v Poľsku. Bol to dosť nešikovný neoficiálny preklad prepísaný na tenkom „preklepovom“ papieri s minimálnym riadkovaním. Mal som naň jednu noc. Už ráno som ju musel odovzdať „partizánovi“ katovickej Solidarnosci, ktorý mi ju požičal. Bola to ťažká noc, najmä keď som sa prebojoval do druhej časti, keď sa Winston a Júlia, hlavní hrdinovia, dostali do väzenia, kde ich „preprogramovali.“

– No čo? – opýtal sa ma partizán. Čakal, že mu poviem niečo veľmi zásadné. Ale ja som len mlčal. Nevedel som, čo na to povedať. Príbeh románovej lásky dvoch ľudí sa mi celkom páčil, ale nechápal som v akom to žili prostredí. Veď autor umrel roku 1950…

Veľa som sa dozvedel o Ericovi Arthurovi Blairovi , tak sa volal Orwell občianskym menom, vo vtedajších poľských časopisoch, ktoré sa vždy vynímali slobodomyseľnými autormi a drzým ignorovaním socialistickej ideológie. Román, ktorý vtedy nikto riadne nepoznal, ani na Západe, a tobôž nie u nás, horúčkovito rozkrúcali po všetkých kanáloch takzvanej Slobodnej Európy a kde sa len dalo smerom na Východ. Podobne ako v šesťdesiatych rokoch Pasternakovho Doktora Živága a o čosi neskôr Solženicynov Gulag.

Predtým, ako som sa dostal k originálnemu textu, prečítal som si Zvieraciu farmu a musím priznať, že som sa dobre zabával. Ale keď za mnou prišla temer štvrťstoročie neskôr dcéra, gymnazistka, nevedel som jej stručne povedať, o čom je. Podobne ako román 1984 aj Animal farm sa dostali do školských osnov a naše deti musia písať nie sloh, ale esej, ani referát, ale projekt na tému totalitná spoločnosť v románoch Orwella.

Čo čert nechcel minulý týždeň som sa musel opäť vrátiť k románu 1984. Ako blesk z neba znela správa, že najväčšie sociálne siete zakázali používať „haštag“1984. Dôvodom bol fakt, že demonštranti, ktorí podporujú amerického prezidenta Trumpa, ho použili ako skratku na opísanie udalostí po útoku na Kapitol. Ukázalo sa, že Orwell videl ešte ďalej do budúcna a v románe 1984 opísal praktiky súčasnej demokracie „made in USA“. Veď prečo iné by ho zakazovali?

A tak sa chudák Orwell musí v hrobe obracať. Zneužili jeho román 1984 už po druhý raz. Som zvedavý, čo na to povedia naši pedagógovia. O kom je, vlastne, Orwellova karikatúra?