Revolúcia na objednávku

25. januára 2021, eurobooks, Súvislosti

Prvá revolúcia, ktorú má na svedomí sociálna sieť sa udiala v Iráne temer pred desiatimi rokmi. Jej organizátori „spoza bučka“ využili zvedavosť mladých ľudí a rodiacu sa závislosť na neosobnej korešpondencii cez rôzne siete. Z nevinnej výmeny farebných obrázkov, vtipných poznámok a zaujímavých poznatkov sa za pár rokov stal najsilnejší nástroj ovplyvňovania verejnej mienky. Medzi politikmi sa zaskvel 45. americký prezident, ktorého šteklivé poznámky na adresu oponentky doviedli až do Bieleho domu. Aby sa tak nestalo ešte raz, v najslobodnejšej krajine na zemeguli doživotne zablokovali prezidentovi USA používať tieto služby. Zvláštnosť tohto rozhodnutia spočíva aj v tom, že to nebol výrok súdu, ani iného orgánu štátnej správy, ale jednej osoby, ktorá je považovaná za vlastníka danej sociálnej siete.

Aj u nás si politická mládež osvojila sociálne siete ako prvá. Výsledky sa ukázali aj u nás skôr, ako sme si to stihli všimnúť. Naša vláda „omladla“ až na výnimky a dosahu priemer 43 rokov (bez dvoch dôchodcov na menej významných postoch, jedného emigranta a šedinami ovenčeného diplomata). Pre nich sú sociálne siete ako rybe voda. Človek sa nemôže zbaviť pocitu, že trávia v sociálnych sieťach viac času ako riadením štátu a riešením problémov, ktoré sami vytvárajú.

Nedávne udalosti za Oceánom priniesli ešte jedno veľké prekvapenie. Sociálne siete ako fenomén novej generácie prinavrátil moc politickým matuzalemom. Možno i vďaka tomu, že si osvojili nové „koníčky“.

Zdá sa, že na hranice sociálnych sietí sa posúvajú stále nižšie a nižšie. Sobotňajšie nepokoje v Moskve ukázali, že sa ľudia s prehnanými politickými ambíciami neštítia zneužívať na svoje ciele aj neplnoletých, opäť prostredníctvom sociálnej siete. Odborníci nazvali snahy moskovského blogera a jeho prívržencov za politickú pedofíliu.

Hranice (zne)užívania sociálnych sietí politikmi sa zdajú byť definitívne prekročené. Nemyslím si, že si politici uvedomujú následky, ktoré skôr či neskôr prídu. Zatiaľ majú dôvod na radosť majitelia sociálnych sietí a internetových vyhľadávačov. Monopol na informáciu už majú vo svojom vrecku.