Založ si blog

Jesenný listopad

Leto je definitívne za nami. Jeseň prináša čitateľom nielen zaujímavé novinky, ale aj príležitosť pokojne sa vrátiť ku knihám, ktoré unikli našej pozornosti v horúce letné dni.

V našej knižnici ostali tri zaujímavé tituly, ktoré si zasluhujú zvláštnu pozornosť.

Na prvom mieste je kniha Davida Walsha The Russian Affair. Autor sa preslávil knihou Seven Deadly Sins ( Sedem smrteľných hriechov), v ktorej položil na lopatky hviezdu tour de France L. Armstronga. Tento raz si vzal na mušku ruských atlétov, manželov Stepanovovcov, ktorí sa stali dobrovoľnými „informátormi“ svetovej protidopingovej agentúry WADA. Autor sa v knihe pokúsil vytlačiť z príbehu manželov, ktorí sa dobrovoľne podujali na úlohu udavačov, čerstvú „šťavu“ podobnú slávnemu odhaleniu geniálneho cyklistu. Či sa mu podarilo opísať „najväčší športový škandál“ necháme na čitateľa. Kniha sa číta skoro ako detektívka, hoci fakty, ktoré autor uvádza, sa príliš podobajú na ono povestné: čo sa babe chcelo, to sa babe snilo. Jedna vec je nesporná. Vydavateľ chystal knihu ako pozvánku na letné olympijské hry v Tokiu, ktoré aj tak boli minimálne o rok odložené. I tu sa chystal útok na ruských atlétov, podobne ako pred štyrmi rokmi v Riu. Nespornou hodnotou Walshovej knihy je predovšetkým dobre spracované a opísané prostredie agentúry WADA a jej „netradičných“ spôsobov odhaľovania dopingových afér, ktoré nenechá pozorného čitateľa na pochybnostiach, kto stojí za týmito aférami a v koho prospech sú organizované.

Vo vrcholovom športe sa dnes „krútia“ väčšie sumy ako v v drogách, obchode s „bielym mäsom“, ba dokonca aj so zbraňami. Aj v budúcnosti môžeme v tejto oblasti očakávať mnohé neočakávané prekvapenia.

Zajtra sa vyberieme za ďalším senzačným odhalením. V zásobe máme pre vás ešte veľa prekvapení.

Nové knihy, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Laurence Booneová

Francúzska diplomatka pre Pravdu: Ukrajine proti Rusku dodáme ďalšie zbrane

29.11.2022 08:00

Európa nie je v žiadnom prípade zoči-voči ruskej vojne bezmocná. Pre Pravdu to uviedla Laurence Booneová, štátna tajomníčka francúzskeho rezortu diplomacie.

Rusko Ukrajina Vojna Mobilizácia Čiastočná Branci

Demobilizovaný ruský študent: Dostal som starú pušku, delili sme sa aj o spací vak

29.11.2022 06:10

Študent, ktorého prepustili z radov proruských jednotiek na Ukrajine, tvrdí, že k dispozícii mal pušku zo sovietskej éry.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Estónci nabádajú EÚ zdvojnásobiť výdavky na obranu

29.11.2022 05:55, aktualizované: 08:05

Viac ťažkých zbraní Ukrajine, vyššie výdavky na obranu v Európe, navrhujú pobaltské a škandinávske štáty. Kyjev chce transformátory a protivzdušnú obranu.

americké vojnové lode, USS Chancellorsville

Zahnali sme americký krížnik, tvrdí Čína

29.11.2022 05:46

Čínska armáda v utorok uviedla, že v Juhočínskom mori zahnala americký krížnik s riadenými strelami.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 75242x
Priemerná čítanosť článkov: 1636x

Autor blogu