Založ si blog

Quo vadis, Polonia?

Nespornou hodnotou knižných diel je hĺbka ich záberu i rozsah súvislostí, ktorými sa zapodievajú. Ostáva to pravidlom i dnes, keď sme zaplavení skôr povrchnými a navzájom nesúvislými informáciami. V záplave denných senzácii sa nám medzi rukami strácajú súvislosti.

Medzi takéto straty patrí i otázka identity a ambícii našich severných susedov. Pre nás je Poľsko, rovnako ako Ukrajina „blízka cudzina“, s ktorou nás dnes spájajú okrem spoločných hraníc i spoločné úsilie v rámci európskej integrácie. S Poľskom sú naše hranice najdlhšie, s Ukrajinou najkratšie. Z pohľadu histórie je to však oveľa zložitejšie. Vzhľadom na naše povedomie by sa mohlo zdať, že máme do činenia s celkom prirodzeným, priam mierumilovným susedom. Ukazuje sa však, že je skôr naša naivná predstava. Tradične vidíme nepriateľa skôr na južných hraniciach, či panovačných susedov na západe.

Skutočnosť však môže byť pre nás novým prekvapením. U našich susedov kypí nová vlna nadšenia spojená s historickou príležitosťou rozšíriť svoj vplyv predovšetkým na východ. A v tomto už tradičnom duševnom rozpoložení strácajú naši poľskí a ukrajinskí susedia nielen súdnosť, ale predovšetkým historickú pamäť. Znovu sa zobúdzajú sny o impériu „od mora k moru“ od Baltu až po Čierne more, inými slovami povedané  o INTERMARIUM.

Pod takýmto titulom vyšla pred pár mesiacmi štúdia, ktorej autormi sú poľskí a ukrajinskí ideológovia, ktorých prichýlila pod svoje krídla súkromná poľská univerzita, štedro podporovaná európskymi fondmi. Nad historickou hodnotou analytických článkov by mohli viesť dlhé diskusie odborníci. Z pohľadu bežného čitateľa je celkom priehľadný ich zámer upriamiť pozornosť na akoby prirodzené spojenectvo Poľska, Ukrajiny a pobaltských štátov, predovšetkým Litvy voči úhlavnému nepriateľovi, Rusku. Za pozornosť stojí dôraz, ktorý kladú autori na vojenské aspekty spolupráce. Pre nášho čitateľa môže byť prekvapením aj skutočnosť o jestvovaní nadnárodných vojenských jednotiek pod skratkami POLUKRBAT a jej následníka LITPOLUKRBRIG. Znamená to, že na území našich susedov vznikli spoločné litovské, poľské a ukrajinské vojenské jednotky. Celkom pochopiteľne si čitateľ kladie otázku: voči komu?

Otázky hraničných sporov s našim severným susedom zďaleka neodišli do minulosti, tak ako o tom nedávno podrobne písal Marcel Jesenský. Rovnako oživenie agresívnych predstáv o silnej Ukrajine na východ od Čiernej na Tisou nemôžu vzbudzovať u nás nadšenie. Najmä ak si pripomenieme mesiace po vojne na našom území, keď sa cez naše územie prebíjali na Západ banderovskí teroristi. Dnes ich na Ukrajine oslavujú ako národných hrdinov. Kto si u nás všimol, že v ten istý deň, keď navštívil Bratislavu ukrajinský prezident, v Kyjeve prijala tunajšia Rada zákon o oslavovaní narodením zakladateľa divízie SS Galizien, ktorá sa podieľala na násilnom potlačení Slovenského národného povstania?

Máte svojho kníhkupca?

20.10.2020

Indie bookshop sa v angličtine označujú nezávislé kníhkupectvá. Je to v istom zmysle tautológia, inými slovami povedané dvakrát povedané to isté. Kníhkupectvo je v svojej postate nezávislé, ak je naozaj kníhkupectvom a dôsledne sa pridržiava svojho poslania: slúžiť čitateľskej verejnosti. Za viac ako dve desaťročia sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Z dobrej [...]

S kalendárom je rok krajší

19.10.2020

Kalendár na stene nám pripomína ako rýchlo plynie čas, ako sa mení svet okolo nás. Vrátiť sa späť do krajších liet, pripomenúť si dobu, keď sa menili ročné obdobia bez aprílových skokov po celý rok, pomôžu kalendáre z vydavateľstva Jana Thorbeckeho. Tento nemecký nadšenec založil krátko po vojne vydavateľstvo, ktoré sa spočiatku venovalo miestnej kultúre a [...]

Kam sa podel úsmev romantika?

16.10.2020

Snáď nikdy nebola väčšia potreba na romantikov ako dnes. V dobe tik-tokov, youtube, instagramov. Mám na mysli ozajstných, nepredstieraných romantikov, ktorí dokážu svojím romantizmom strhnúť ostatných. Takých, akým bol Luciano Pavarotti, ktorého nedožité 85 narodeniny si pripomenuli miliónové zástupy obdivovateľov jeho nenapodobiteľného hlasu. Syn pekára z Modeny, [...]

Igor Matovič

Lockdown bude, zrejme na týždeň

22.10.2020 13:00, aktualizované: 14:19

Testovanie alebo zavretie? Ústredný krízový štáb rokuje, či sa ešte oplatí pretestovať celé Slovensko, alebo ho radšej zavrieť. Podľa informácií Pravdy sa premiér prikláňa k lockdownu - zamknutiu krajiny.

Zuzana Čaputová

Prezidentka žiada o jasnú komunikáciu, dojem je zatiaľ chaotický

22.10.2020 11:55

Prezidentka Zuzana Čaputová má veľké výhrady voči spôsobu komunikácie vlády. Je podľa nej chaotická.

Francúzsko učiteľ vražda Paty

Zo spolupáchateľstva pri vražde francúzskeho učiteľa obvinili dvoch mladistvých

22.10.2020 10:56

Stredoškolského učiteľa minulý týždeň brutálne zavraždil 18-ročný islamista čečenského pôvodu priamo pred školou, v ktorej učil.

bielorusko

Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská opozícia

22.10.2020 10:38, aktualizované: 12:38

Predstavitelia opozície by si mali prevziať cenu počas slávnostnej ceremónie na decembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

eurobooks

Myslíte našimi knihami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 9002x
Priemerná čítanosť článkov: 563x

Autor blogu