Založ si blog

Pohľad čiernymi očami

Čierne oči Margarity Simonjan

Vo svojej štyridsiatke dosiahla v kariére temer všetko, čo môže za život dosiahnuť. Margarita Simonjan vedie RT, jednu z najvplyvnejších spravodajských televízii na svete. K tomu vedie nemenej vplyvnú informačnú agentúru Sputnik, je matkou troch detí a s životným partnerom sa venuje i scenáristke. Pritom si vie nájsť čas a pomáha mnohým utečencom z bývalých sovietskych republík, najmä z občianskou vojnovu zmietaného Donecka a Luganska. Zaslúžene sa našla v zozname najvplyvnejších žien na zemeguli.

Málokto vie, že Margarita je činorodou aj na literárnom poli. Pre novinára z povolania to nie je tak nezvyklé, hoci reportéri si sadajú za spisovateľský stôl zväčša až na dôchodku. V novej knihe krátkych poviedok Čornyje glaza ( Čierne oči) mimoriadne živým pohľadom sprostredkuje svoje zážitky z rodného Stavropoľského kraja na juhu Ruska.

Čitatelia, ktorým ruština neznie ako cudzí jazyk, ocenia v Margaritiných poviedkach nielen sýte farby opisov žírnych stavropoľských polí, vzdialených kaukazských štítov, ale aj chutné vône plodov a miestnych špecialít, sladkého ovocia, hutného vína a dobrosrdečnosť prostých obyvateľov.

Hoci autorka nepopiera svoj pôvod, tak sociálny ako aj etnický, nedokáže ukryť svoje sympatie k ľuďom, ktorí zväčša ostávajú nielen na okraji spoločnosti, ale aj záujmu takzvaných elít.

Simonjan nezaprie v sebe reportéra. S veľkou obľubou necháva v príbehoch priamo hovoriť svojich hrdinov, so šťavnatou necenzúrnou lexikou a nárečovými osobitosťami. Niektoré poviedky z tejto zbierky sa ešte nedávno objavovali v sociálnych sieťach. To autorke dozaista pomohlo vybrúsiť si lakonický, skoncentrovaný štýl, ktorým v mnohom pripomína majstra krátkych poviedok A. Čechova.

V každom prípade sa čitateľ nebude ani na chvíľu nudiť s Čiernymi očami Margarity Simonjan.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Tupac Shakur

Americká polícia po štvrťstoročí zadržala muža kvôli vražde rappera Tupaca Shakura

29.09.2023 21:06

Policajti v Las Vegas zadržali muža, ktorého meno sa v súvislosti so Shakurovou smrťou často skloňovalo.

kosovo

Srbský politik Milan Radoičič sa priznal k príprave útoku v Kosove

29.09.2023 20:57

Viedol skupinu ozbrojencov, ktorá sa koncom minulého týždňa dostala do konfliktu s kosovskou políciou.

Rusko Ukrajina vojna Putin vojaci stretnutie uarus

Putin: Väzni zabití na Ukrajine splatili dlh spoločnosti

29.09.2023 20:38

Armáda a Vagnerova skupina potrebovali doplniť bojovníkov na fronte na Ukrajine, preto verbovali mužov z trestaneckých kolónií.

walesa

Osemdesiatročný Wałęsa chce znova búrať režim. Ak Kaczyński vyhrá voľby, bude občianska vojna, varuje

29.09.2023 19:30

Búrlivák, ktorý pomohol skoncovať s komunistickou érou v Poľsku, má na chrbte už osem krížikov. Lech Wałęsa sa ihneď po oslavách okrúhlych narodenín chystá podporiť opozíciu proti strane svojej niekdajšej pravej ruky, dnes najmocnejšieho muža Poľska Jarosława Kaczyńského.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 80102x
Priemerná čítanosť článkov: 1741x

Autor blogu