Založ si blog

Pohľad čiernymi očami

Čierne oči Margarity Simonjan

Vo svojej štyridsiatke dosiahla v kariére temer všetko, čo môže za život dosiahnuť. Margarita Simonjan vedie RT, jednu z najvplyvnejších spravodajských televízii na svete. K tomu vedie nemenej vplyvnú informačnú agentúru Sputnik, je matkou troch detí a s životným partnerom sa venuje i scenáristke. Pritom si vie nájsť čas a pomáha mnohým utečencom z bývalých sovietskych republík, najmä z občianskou vojnovu zmietaného Donecka a Luganska. Zaslúžene sa našla v zozname najvplyvnejších žien na zemeguli.

Málokto vie, že Margarita je činorodou aj na literárnom poli. Pre novinára z povolania to nie je tak nezvyklé, hoci reportéri si sadajú za spisovateľský stôl zväčša až na dôchodku. V novej knihe krátkych poviedok Čornyje glaza ( Čierne oči) mimoriadne živým pohľadom sprostredkuje svoje zážitky z rodného Stavropoľského kraja na juhu Ruska.

Čitatelia, ktorým ruština neznie ako cudzí jazyk, ocenia v Margaritiných poviedkach nielen sýte farby opisov žírnych stavropoľských polí, vzdialených kaukazských štítov, ale aj chutné vône plodov a miestnych špecialít, sladkého ovocia, hutného vína a dobrosrdečnosť prostých obyvateľov.

Hoci autorka nepopiera svoj pôvod, tak sociálny ako aj etnický, nedokáže ukryť svoje sympatie k ľuďom, ktorí zväčša ostávajú nielen na okraji spoločnosti, ale aj záujmu takzvaných elít.

Simonjan nezaprie v sebe reportéra. S veľkou obľubou necháva v príbehoch priamo hovoriť svojich hrdinov, so šťavnatou necenzúrnou lexikou a nárečovými osobitosťami. Niektoré poviedky z tejto zbierky sa ešte nedávno objavovali v sociálnych sieťach. To autorke dozaista pomohlo vybrúsiť si lakonický, skoncentrovaný štýl, ktorým v mnohom pripomína majstra krátkych poviedok A. Čechova.

V každom prípade sa čitateľ nebude ani na chvíľu nudiť s Čiernymi očami Margarity Simonjan.

Máte svojho kníhkupca?

20.10.2020

Indie bookshop sa v angličtine označujú nezávislé kníhkupectvá. Je to v istom zmysle tautológia, inými slovami povedané dvakrát povedané to isté. Kníhkupectvo je v svojej postate nezávislé, ak je naozaj kníhkupectvom a dôsledne sa pridržiava svojho poslania: slúžiť čitateľskej verejnosti. Za viac ako dve desaťročia sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Z dobrej [...]

S kalendárom je rok krajší

19.10.2020

Kalendár na stene nám pripomína ako rýchlo plynie čas, ako sa mení svet okolo nás. Vrátiť sa späť do krajších liet, pripomenúť si dobu, keď sa menili ročné obdobia bez aprílových skokov po celý rok, pomôžu kalendáre z vydavateľstva Jana Thorbeckeho. Tento nemecký nadšenec založil krátko po vojne vydavateľstvo, ktoré sa spočiatku venovalo miestnej kultúre a [...]

Kam sa podel úsmev romantika?

16.10.2020

Snáď nikdy nebola väčšia potreba na romantikov ako dnes. V dobe tik-tokov, youtube, instagramov. Mám na mysli ozajstných, nepredstieraných romantikov, ktorí dokážu svojím romantizmom strhnúť ostatných. Takých, akým bol Luciano Pavarotti, ktorého nedožité 85 narodeniny si pripomenuli miliónové zástupy obdivovateľov jeho nenapodobiteľného hlasu. Syn pekára z Modeny, [...]

Veronika Remišová

Matovič zrejme zamkne na tri týždne krajinu

22.10.2020 13:00, aktualizované: 13:25

Testovanie alebo zavretie? Ústredný krízový štáb rokuje, či sa ešte oplatí pretestovať celé Slovensko, alebo ho radšej zavrieť. Podľa informácií Pravdy sa premiér prikláňa k trojtýždňovému lockdownu - zamknutiu krajiny.

Zuzana Čaputová

Prezidentka žiada o jasnú komunikáciu, dojem je zatiaľ chaotický

22.10.2020 11:55

Prezidentka Zuzana Čaputová má veľké výhrady voči spôsobu komunikácie vlády. Je podľa nej chaotická.

Francúzsko učiteľ vražda Paty

Zo spolupáchateľstva pri vražde francúzskeho učiteľa obvinili dvoch mladistvých

22.10.2020 10:56

Stredoškolského učiteľa minulý týždeň brutálne zavraždil 18-ročný islamista čečenského pôvodu priamo pred školou, v ktorej učil.

bielorusko

Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská opozícia

22.10.2020 10:38, aktualizované: 12:38

Predstavitelia opozície by si mali prevziať cenu počas slávnostnej ceremónie na decembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

eurobooks

Myslíte našimi knihami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 8993x
Priemerná čítanosť článkov: 562x

Autor blogu