Založ si blog

Bolesť zvaná Karabach

Kaukaz, tajuplná, vzrušujúca kamenná hradba medzi dvoma kontinentmi. Každý, komu sa pošťastí navštíviť tento vzdialený prírodný a kultúrny úkaz, ostane ku nemu prikovaný ako bájny Prometeus. Kaukaz ospievaný Puškinom, Lermontovom, Tolstojom. Človeku sa nechce veriť správam, ktoré už druhý týždeň otriasajú mediálne prostredie. Vojna medzi dvoma národmi, ktoré od vekov obývajú Kaukaz. Medzi Arménmi, jedným z najstarších kresťanských národov a Azerbajdžanmi, hrdým národom deliacim sa so susedmi o pohľad na biblickú horu Ararat.

Boľavou, nezahojenou ranou je konflikt o „škvarku“ na mape, o Náhorný Karabach, územie kde v lepších časoch žili v mieri a porozumení kresťania s moslimami. Ako to obvykle býva za vojnou medzi susedmi skrývajú záujmy vzdialených veľkých „bratov“. Kaukaz bol dejiskom mnohých krvavých konfliktov. Kým dávnejšie vojny medzi iránskymi a turkotatárskými kmeňmi neprerastali rodové spory, dnes je to súboj mocností, ktoré sa snažia získať kontrolu nad Strednou Áziou.

Súčasné média veľmi povrchne analyzujú podstatu dlhodobých konfliktoch v tomto regióne. Delenie na „dobrých“ a „zlých“, agresorov a obete, len zahaľuje skutočné ciele režisérov tejto vojny. Snaha Turecka o vzkriesenie turkotatárskej ríše sa môže na prvý pohľad zdať neuskutočniteľnou. Ale ako sme to už videli viackrát v tomto regióne, každý prostriedok je dobrý, keď je silná vôľa dosiahnuť vysnívaný cieľ.

Vojna cudzími rukami, podobne ako na Ukrajine, poskytuje predovšetkým zaoceánskym sponzorom isté výhody. Neúspech v Sýrii a v Líbyi si môžu z veľkej časti kompenzovať práve v Strednej Ázii. Tak ako to bolo už viackrát v minulosti. Od Krymskej vojny , cez boj o kaspické naftové polia v dvoch svetových vojnách, až po súčasný súboj o európsky trh s fosílnymi palivami. Všetko je opäť pohromade, ako klbko zmijí.

Máte svojho kníhkupca?

20.10.2020

Indie bookshop sa v angličtine označujú nezávislé kníhkupectvá. Je to v istom zmysle tautológia, inými slovami povedané dvakrát povedané to isté. Kníhkupectvo je v svojej postate nezávislé, ak je naozaj kníhkupectvom a dôsledne sa pridržiava svojho poslania: slúžiť čitateľskej verejnosti. Za viac ako dve desaťročia sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Z dobrej [...]

S kalendárom je rok krajší

19.10.2020

Kalendár na stene nám pripomína ako rýchlo plynie čas, ako sa mení svet okolo nás. Vrátiť sa späť do krajších liet, pripomenúť si dobu, keď sa menili ročné obdobia bez aprílových skokov po celý rok, pomôžu kalendáre z vydavateľstva Jana Thorbeckeho. Tento nemecký nadšenec založil krátko po vojne vydavateľstvo, ktoré sa spočiatku venovalo miestnej kultúre a [...]

Kam sa podel úsmev romantika?

16.10.2020

Snáď nikdy nebola väčšia potreba na romantikov ako dnes. V dobe tik-tokov, youtube, instagramov. Mám na mysli ozajstných, nepredstieraných romantikov, ktorí dokážu svojím romantizmom strhnúť ostatných. Takých, akým bol Luciano Pavarotti, ktorého nedožité 85 narodeniny si pripomenuli miliónové zástupy obdivovateľov jeho nenapodobiteľného hlasu. Syn pekára z Modeny, [...]

Veronika Remišová

Matovič zrejme zamkne na tri týždne krajinu

22.10.2020 13:00, aktualizované: 13:25

Testovanie alebo zavretie? Ústredný krízový štáb rokuje, či sa ešte oplatí pretestovať celé Slovensko, alebo ho radšej zavrieť. Podľa informácií Pravdy sa premiér prikláňa k trojtýždňovému lockdownu - zamknutiu krajiny.

Zuzana Čaputová

Prezidentka žiada o jasnú komunikáciu, dojem je zatiaľ chaotický

22.10.2020 11:55

Prezidentka Zuzana Čaputová má veľké výhrady voči spôsobu komunikácie vlády. Je podľa nej chaotická.

Francúzsko učiteľ vražda Paty

Zo spolupáchateľstva pri vražde francúzskeho učiteľa obvinili dvoch mladistvých

22.10.2020 10:56

Stredoškolského učiteľa minulý týždeň brutálne zavraždil 18-ročný islamista čečenského pôvodu priamo pred školou, v ktorej učil.

bielorusko

Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská opozícia

22.10.2020 10:38, aktualizované: 12:38

Predstavitelia opozície by si mali prevziať cenu počas slávnostnej ceremónie na decembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

eurobooks

Myslíte našimi knihami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 8992x
Priemerná čítanosť článkov: 562x

Autor blogu