Založ si blog

Bolesť zvaná Karabach

Kaukaz, tajuplná, vzrušujúca kamenná hradba medzi dvoma kontinentmi. Každý, komu sa pošťastí navštíviť tento vzdialený prírodný a kultúrny úkaz, ostane ku nemu prikovaný ako bájny Prometeus. Kaukaz ospievaný Puškinom, Lermontovom, Tolstojom. Človeku sa nechce veriť správam, ktoré už druhý týždeň otriasajú mediálne prostredie. Vojna medzi dvoma národmi, ktoré od vekov obývajú Kaukaz. Medzi Arménmi, jedným z najstarších kresťanských národov a Azerbajdžanmi, hrdým národom deliacim sa so susedmi o pohľad na biblickú horu Ararat.

Boľavou, nezahojenou ranou je konflikt o „škvarku“ na mape, o Náhorný Karabach, územie kde v lepších časoch žili v mieri a porozumení kresťania s moslimami. Ako to obvykle býva za vojnou medzi susedmi skrývajú záujmy vzdialených veľkých „bratov“. Kaukaz bol dejiskom mnohých krvavých konfliktov. Kým dávnejšie vojny medzi iránskymi a turkotatárskými kmeňmi neprerastali rodové spory, dnes je to súboj mocností, ktoré sa snažia získať kontrolu nad Strednou Áziou.

Súčasné média veľmi povrchne analyzujú podstatu dlhodobých konfliktoch v tomto regióne. Delenie na „dobrých“ a „zlých“, agresorov a obete, len zahaľuje skutočné ciele režisérov tejto vojny. Snaha Turecka o vzkriesenie turkotatárskej ríše sa môže na prvý pohľad zdať neuskutočniteľnou. Ale ako sme to už videli viackrát v tomto regióne, každý prostriedok je dobrý, keď je silná vôľa dosiahnuť vysnívaný cieľ.

Vojna cudzími rukami, podobne ako na Ukrajine, poskytuje predovšetkým zaoceánskym sponzorom isté výhody. Neúspech v Sýrii a v Líbyi si môžu z veľkej časti kompenzovať práve v Strednej Ázii. Tak ako to bolo už viackrát v minulosti. Od Krymskej vojny , cez boj o kaspické naftové polia v dvoch svetových vojnách, až po súčasný súboj o európsky trh s fosílnymi palivami. Všetko je opäť pohromade, ako klbko zmijí.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Laurence Booneová

Francúzska diplomatka pre Pravdu: Ukrajine proti Rusku dodáme ďalšie zbrane

29.11.2022 08:00

Európa nie je v žiadnom prípade zoči-voči ruskej vojne bezmocná. Pre Pravdu to uviedla Laurence Booneová, štátna tajomníčka francúzskeho rezortu diplomacie.

Rusko Ukrajina Vojna Mobilizácia Čiastočná Branci

Demobilizovaný ruský študent: Dostal som starú pušku, delili sme sa aj o spací vak

29.11.2022 06:10

Študent, ktorého prepustili z radov proruských jednotiek na Ukrajine, tvrdí, že k dispozícii mal pušku zo sovietskej éry.

vojna na Ukrajine

ONLINE: Estónci nabádajú EÚ zdvojnásobiť výdavky na obranu

29.11.2022 05:55, aktualizované: 08:05

Viac ťažkých zbraní Ukrajine, vyššie výdavky na obranu v Európe, navrhujú pobaltské a škandinávske štáty. Kyjev chce transformátory a protivzdušnú obranu.

americké vojnové lode, USS Chancellorsville

Zahnali sme americký krížnik, tvrdí Čína

29.11.2022 05:46

Čínska armáda v utorok uviedla, že v Juhočínskom mori zahnala americký krížnik s riadenými strelami.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 75239x
Priemerná čítanosť článkov: 1636x

Autor blogu