Indie bookshop sa v angličtine označujú nezávislé kníhkupectvá. Je to v istom zmysle tautológia, inými slovami povedané dvakrát povedané to isté. Kníhkupectvo je v svojej postate nezávislé, ak je naozaj kníhkupectvom a dôsledne sa pridržiava svojho poslania: slúžiť čitateľskej verejnosti. Za viac ako dve desaťročia sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Z dobrej stránky i z horšej.
Jeden z najväčších a najvplyvnejších vydavateľov anglickej a americkej literatúry Penguin Random House sa obrátil na čitateľskú verejnosť s naliehavou výzvou, aby pred blížiacimi sa sviatočnými dňami urobili veľkú vec: kúpou kníh podporili malé kníhkupectvá.
Heslo Do good, shop small! Znie veľmi presvedčivo, ibaže si na to vydavatelia spomenuli trochu neskoro. Boli to práve vydavateľskí giganti, ktorí pomáhali vyrásť nadnárodným „dotcomom“ do takých rozmerov, že im nedokážu konkurovať nielen malí kníhkupci, ale ani domáce distribučné siete.
Dominancia internetových obchodov nespočíva v ponuke titulov a zväčša ani v rýchlosti dodania. Rozhodujúca je cena. Predávajú knihy s takými zľavami, o akých sa kníhkupcom ani nesnívalo. Cena, ktorú uvádzajú vydavatelia v knihách, už celkom stratila význam.
Prečo by teda mali čitatelia počúvnuť výzvu vydavateľov? Prečo by si mali kupovať knihy drahšie ako cez internet? John Grisham, jeden z popredných súčasných spisovateľov na to odpovedal takto:
„Nezávislí kníhkupci považujú obchody s knihami za viac ako predajne. Pomáhajú mladým autorom pri prvých krokoch na ceste za slávou a literárnym hviezdam udržať sa na tróne. (…) Poradia vám, ktoré knihy by ste nemali prehliadnuť a ktoré si radšej nevšímať. (…) Pre mnohé komunity sú kníhkupectvá skutočným obrazom života v meste, príkladom férového obchodu.“
Máte aj vy v blízkosti svoj „indie bookshop“?
Celá debata | RSS tejto debaty