Založ si blog

Ako sa robí revolúcia?

O tom, že sa revolúcie rodia v hlavách géniov, že ich uskutočňujú romantici a plody žnú darebáci, vedel už aj Bismarck. Platí to aj dnes, s istými výnimkami. Revolúcie sa už nerodia, ale robia. Majú ich na svedomí tí, ktorí zožnú plody. Myslím, že bez výnimky. Aby bola ich práca čo najefektívnejšia a s istotou viedla k želaným výsledkom, najímajú si géniov, ktorí dokážu revolúciu naplánovať.

Gene Sharp, americký sociológ, sa preslávil útlou knižkou From Dictatorship to Democracy (Od diktatúry k demokracii). Pôvodne vyšla už v roku 1993 v Bangkoku a ku dnešnému dňu ju preložili do temer štyridsiatich jazykov. Ešte za svojho života (umrel v 2018, vo veku 90 rokov) sa dozvedel z prvej ruky, že jeho „kuchárka revolucionára“ poslúžila pri farebných revolúciách nielen v bývalých sovietskych republikách (v Gruzínsku, na Ukrajine, v Bielorusku a v Kirgizsku), ale aj v Srbsku a na Blízkom východe v rámci Arabskej jari.

Autor vyrastal v povojnovom období medzi známymi pacifistami a aj sám sa prejavil ako revolucionár. Za účasť na demonštrácii proti vojne v Kórei sa dostal na deväť mesiacov do väzenia. Svoj nenásilný odpor vtedy konzultoval v Albertom Einsteinom. Okrem neho si Sharp osvojil stratégiu nenásilného odporu veľkého Gándhího, spolupracoval s mierovými aktivistami v Nórsku.

Klasikovi modernej teórie nenásilného revolučného odporu vyčítajú jeho spoluprácu s takými „mierumilovnými“ organizáciami ako CIA, State Department a s nimi úzko spojenými „dcérami“ ako RAND Corporation, republikánskym IRI a demokratickým NED. Sharpem založený Inštitút Alberta Einsteina sa však s nimi na sklonku života rozišiel, čím si získal priazeň ľavicoých búrlivákov ako N. Chomsky a H. Zinn. Ale to už bola jeho „kuchárka revolucionára“ na roztrhanie všade tam, kde sa niečo zomlelo.

Sharp sa priznáva, že ho k celoživotnému boju proti diktátorským režimom viedli zážitky z povojnovej Európy. Kým o zločinoch nacizmu a fašizmu sa dozvedel od ľudí, ktorí prežili, poznatky o komunistickom režime v rôznych krajinách, podľa jeho slov „získal viac z kníh ako z osobných kontaktov.“

Napriek tomu jeho metodologickej príručke nemožno vytknúť diletantstvo, či povrchnosť. Sharp veľmi presne opisuje nielen základné stavebné prvky režimov, ktoré sa snaží podkopať a nahradiť novým, podľa neho demokratickým. Svojich žiakov upozorňuje, že majú do činenia so systémom, ktorý má v silovom súboji „temer vždy navrch.“ Preto im ponúka návod na zdĺhavejší, komplikovanejší súboj bez použitia násilia. Obsahuje 198 bodov, ktoré opisujú všetky účinné formy politického, ideologického, ekonomického boja proti režimu. Dôležité je podľa neho správne si vytýčiť cieľ, naplánovať postupné kroky a dodržovať disciplínu.

Koncom osemdesiatych rokov minulého storočia sme sa na vlastnej koži presvedčili, že je Sharpeho plán ozaj účinný. Vidíme to i dnes. A nielen v susednej krajine a v Bielorusku. Osvedčil sa aj pri nedávnych protestoch u nás, ktoré viedli k demisii predsedu vlády a ministrov, k predčasným voľbám.

Ostáva už len dodať, komu revolúcie poslúžili a slúžia aj dnes. S patričným cynizmom to povedal pred viac ako dvomi storočiami francúzsky diplomat Maurice de Talleyrand :

Revolúcia to sú predovšetkým tisíce uvoľnených miest.“ 

Máme právo poznať pravdu?

30.11.2020

Právo čítať, počúvať, sledovať na obrazovkách pravdu nám poskytuje Ústava SR. V článku 26 je zakotvená „garancia slobody prejavu a práva na informácie.“ To, že nám umožňuje slobodu prejavu však neznamená, že nám garantuje aj právo na pravdivú informáciu a už vôbec nás nechráni pred úmyselným či neúmyselným šírením nepravdivých informácii. A v tom je [...]

Ako som sa naučil mať rád bombu

19.11.2020

Spomínate si na film Stanleya Kubricka s nezabudnuteľným Petrom Sellersom? Bomba je tiež hlavným „hrdinom“ nového sedemdielneho filmu Igora Kopytova, ktorý odvysielala štátna ruská televízia začiatkom tohto mesiaca. Hovorí sa v ňom o vedcoch – fyzikoch, matematikoch, chemikoch a strojároch, ktorí sa podieľali na vývoji prvej sovietskej atómovej bomby RDS1. Nie je [...]

Cena za demokraciu

17.11.2020

Keď som písal román Prehra, trochu som pochyboval, či sa udržím v strohej línii faktov. Niežeby to bola podmienka žánru, ale zaumienil som si, že hrdinovia románu sa budú pohybovať v skutočnom prostredí. Prinajmenšom v rozsahu, aký som zažil aj sám, v tom čase reportér týždenníka. Záverečnú časť som nazval podľa básne Juliana Tuwina Bál v opere. Nikto tak dobre [...]

Francúzsko polícia protesty

Sporný návrh francúzskeho bezpečnostného zákona prepracujú

30.11.2020 19:23

Zákon mal obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Tibor Gašpar / Peter Hraško /

Exšéf NAKA Hraško zostáva vo väzbe, Najvyšší súd odmietol jeho sťažnosť

30.11.2020 18:46

Bývalého šéfa NAKA zadržali v rámci akcie Očistec spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

nemocnica, Ružinov, Bratislava

Zdravotnícke zariadenia budú mať naďalej ochranu pred exekúciami

30.11.2020 18:46

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Polícia

O post policajného prezidenta sa uchádzajú zatiaľ štyria kandidáti

30.11.2020 18:25

Pondelok je posledný deň na podanie žiadosti o zaradenie do výberového konania.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 23321x
Priemerná čítanosť článkov: 752x

Autor blogu