Založ si blog

Ako som sa naučil mať rád bombu

Spomínate si na film Stanleya Kubricka s nezabudnuteľným Petrom Sellersom? Bomba je tiež hlavným „hrdinom“ nového sedemdielneho filmu Igora Kopytova, ktorý odvysielala štátna ruská televízia začiatkom tohto mesiaca. Hovorí sa v ňom o vedcoch – fyzikoch, matematikoch, chemikoch a strojároch, ktorí sa podieľali na vývoji prvej sovietskej atómovej bomby RDS1. Nie je ani tak príbehom o dramatickom hľadaní východiska ako odstrániť monopol USA na strašnú zbraň. Je skôr o hľadaní šťastia, lásky a priateľstva medzi mladými ľuďmi, protagonistami príbehu.

Pri sledovaní filmu som si spomenul na knihu anglického historika Jonathana Wakera Oparation Unthinkable ( Operácia Nemysliteľné) s podtitulom Britský plán útoku na ZSSR v roku 1945. Keď som ju pred rokmi zbadal v ponuke jedného z najlepších vydavateľstiev historickej literatúry, pomyslel som si, že je to snáď omyl. Ale vôbec nie. Autor v nej podrobne opisuje supertajnú operáciu, ktorú pripravoval W. Churchill a jeho velitelia začiatkom roku 1945, teda krátko pred porážkou nacistického Nemecka.

Znie to naozaj ako nemysliteľné: zaútočiť na spojenca, vo chvíli, keď s nim bok po boku bojuje proti Hitlerovi. Navyše sa britský premiér snažil do tohto plánu zapojiť aj Spojené štáty, ktoré v tom čase už boli len pár mesiacov od skúšky prvej atómovej bomby. J. Walker nebol prvým britským historikom, ktorý sa snažil dopracovať k tomuto tajnému plánu, ale britský kabinet úporne tvrdil, že nič také nejestvovalo. Až roku 1998 priznali, že dokument s označením CAB 120-691 je hodnoverný. Churchill skutočne poveril svojich generálov vypracovať plán vojenského útoku na Sovietsky zväz, ktorý sa mal začať v júli 1945. Dobrodružstva sa mali zúčastniť okrem britských vojakov aj Američania, poľské jednotky generála Andersa a jednotky Wehrmachtu, ktoré sa ocitli v zajatí u západných spojencov. O tom, že sa počítalo s účasť vojakov, proti ktorým v čase plánovania bojovali, hovorí i fakt, že legendárny poľný maršal Montgomery dostal príkaz udržiavať jednoty porazeného Nemecka v pohotovosti a neničiť ich výzbroj a vojenskú techniku.

Pravdepodobnosť realizácie plánu Nemysliteľné sa zvýšila po tom, ako nečakane umrel americký prezident Roosevelt a nahradil ho H. Truman, podporovateľ projektu Manhattan, americkej atómovej bomby. Keď však prišli za Churchillom vojenskí plánovači, oznámili mu, že pomer síl v Európe je v neprospech Británie a ich potenciálnych spojencov. Útok v dvoch smeroch ( na sever i na juh) by mohol spôsobiť to isté, čo sa stalo Napoleonovi v roku 1812. Nakoniec sa aj Trumanovi odnechcelo bojovať, najmä nie po boku Británie. „Svoju“ bombu chcel použiť sám. Podľa vlastného uváženia. Tak, ako to urobil o pár mesiacov neskôr v Japonsku.

Jediní, kto nestratil chuť nabiť Rusov a zatlačiť ich k Uralu, boli Poliaci. Podmienky dohodnuté veľkou trojkou v Jalte síce garantovali Poľsku značne väčšie územie než pred septembrom 1939, ale nie také, o akom snívali.

Kniha J. Walkera vzbudila značný záujem a v súčasnosti je vypredaná. Našťastie sa však dá zohnať ruský preklad. V druhom brožovanom vydaní ju nazvali ako Churchillova Tretia svetová vojna, čo nie je celkom presné. Asi by bolo presnejšie hovoriť o pokračovaní svetovej vojny, ktorá sa začala v lete 1914. Všetky krátke či dlhšie obdobia bez vojen boli naozaj len prímerím. Otázne je, ako dlho sa budú následníci Churchilla i Trumana obávať možnej odvety? Nádej, že rozum prevládne nad emóciami je čoraz slabšia.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Tupac Shakur

Americká polícia po štvrťstoročí zadržala muža kvôli vražde rappera Tupaca Shakura

29.09.2023 21:06

Policajti v Las Vegas zadržali muža, ktorého meno sa v súvislosti so Shakurovou smrťou často skloňovalo.

kosovo

Srbský politik Milan Radoičič sa priznal k príprave útoku v Kosove

29.09.2023 20:57

Viedol skupinu ozbrojencov, ktorá sa koncom minulého týždňa dostala do konfliktu s kosovskou políciou.

Rusko Ukrajina vojna Putin vojaci stretnutie uarus

Putin: Väzni zabití na Ukrajine splatili dlh spoločnosti

29.09.2023 20:38

Armáda a Vagnerova skupina potrebovali doplniť bojovníkov na fronte na Ukrajine, preto verbovali mužov z trestaneckých kolónií.

walesa

Osemdesiatročný Wałęsa chce znova búrať režim. Ak Kaczyński vyhrá voľby, bude občianska vojna, varuje

29.09.2023 19:30

Búrlivák, ktorý pomohol skoncovať s komunistickou érou v Poľsku, má na chrbte už osem krížikov. Lech Wałęsa sa ihneď po oslavách okrúhlych narodenín chystá podporiť opozíciu proti strane svojej niekdajšej pravej ruky, dnes najmocnejšieho muža Poľska Jarosława Kaczyńského.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 80111x
Priemerná čítanosť článkov: 1742x

Autor blogu