Stalo sa 1. decembra

Prvý december 1989 bol piatok. Na veľvyslanectve USA mali plné ruky práce: Ted Russell napísal rozsiahlu depešu 08451 označenú ako „confidential“. Opisuje v nej včerajšie stretnutie amerických senátorov s predstaviteľmi Občianského fóra (OF), ktorí ich informovali o nedávnych dramatických udalostiach a zároveň im „predostreli víziu ďalšieho politického a ekonomického vývoja. OF si myslí, že najdôležitejšia je podpora vlády USA ich politickým požiadavkám, predovšetkým pomoc, ktorá bude minimalizovať možnosť silového potlačenia demokratických síl a ich súčasného úsilia o zmenu.“

Za OF sa stretnutia zúčastnili: katolícky kňaz Václav Malý, disidenti Ivan Gabal a Pavel Bratinka, filozof Martin Palouš, Pavel Bratinka a prognostik Tomáš Ježek, budúci „architekt“ veľkej privatizácie.

Na stretnutí lídri OF diskutovali s americkými senátormi o stratégii a taktike pri zostavovaní novej vlády „národného porozumenia.“ Celkom otvorene žiadali aj pomoc pri vytváraní novej straníckej štruktúry. Americký úradník v zátvorke uviedol, že „špeciálne žiadali NED (Národný fond pre demokraciu) o podporu pri vytváraní politických zoskupení, hoci nie je jasné, či je takáto požiadavka legálna.“

Pokiaľ šla reč o budúcnosti politického systému, reprezentanti OF vyjadrili názor, že v OF „sa temer každý  zhoduje v názore, že by sa mal v Československu vybudovať parlamentný systém západného štýlu. Medzivojnový systém parlamentarizmu môže slúžiť modelom do budúcnosti.“

Ešte zaujímavejšia je časť debaty senátorov s predstaviteľmi OF ohľadne budúcnosti vlastníckych vzťahov. Keďže v radoch OF bola aj veľmi silná ľavicovo orientovaná časť, uzhodli sa na tom, že sa budú vyhýbať „príliš tvrdým“ vyjadreniam, najmä pokiaľ ide o ich predstavu týkajúcu sa súkromného vlastníctva. Vytvorenie „trhovej ekonomiky so solídnymi ekonomickými programami“ nebolo cieľom demokratických premien, ktoré požadovala široká verejnosť v Československu. Predstavitelia OF si to uvedomovali a snažili sa svoju víziu zakryť heslami o jej modernizácii a vstupe zahraničných investorov. V zátvorke americký diplomat napíše: „To by znamenalo, že by aspoň spočiatku ostali veľké podniky vo vlastníctve štátu.“

Pozoruhodné je, že predstavitelia OF sa priznali na stretnutí s americkými senátormi, že aj keď nie československá ekonomika v ideálnej situácii, nevyžaduje si priamu pomoc zo Západu ako Poľsko, alebo Maďarsko. Z pohľadu dlhodobejšej „asistencie USA, vyjadrili reprezentanti OF presvedčenie, že najužitočnejšia bude pomoc v oblasti vzdelávania československých študentov v USA. Ďalším užitočným programom by bola prítomnosť amerických špecialistov v rôznych oblastiach priamo v Československu, ktorí by tu využili svoje schopnosti ako experti.“

Isto si aj čitateľ som mnou položí otázku, či mali 30 novembra 1989 spomínaní predstavitelia Občianskeho fóra oprávnenie rokovať s americkými senátormi o budúcnosti 15 miliónov spoluobčanov. Ale to sa ich dnes už asi nikto neopýta.

Citáty pochádzajú z knihy Democracy´s Defenders, ktorá vyšla nedávno.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

sýria, Humajmím, asad

Rusko nadviazalo kontakty s povstalcami v Sýrii. Chce si udržať vojenské základne v krajine

12.12.2024 21:24

Predstavitelia ruského diplomatického zboru sa so zástupcami HTS stretli v jednom z hotelov v Damasku.

Juraj Blanár

Blanár víta začlenenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru

12.12.2024 20:44

Rumunsko aj Bulharsko sa súčasťou schengenu stanú od nového roka.

France Politics

Macron ukončí politický pat vo Francúzsku. Čoskoro vymenuje nového premiéra

12.12.2024 20:19

Najpravdepodobnejšími kandidátmi na post nového premiéra sú centristický líder Bayrou, minister zahraničia Le Drian či minister obrany Lecornu.

Sýria

Šéf tureckej tajnej služby je v Damasku. Rokuje s povstalcami o novej vláde v Sýrii

12.12.2024 20:07, aktualizované: 21:06

Do Damasku pricestoval aj šéf katarskej štátnej bezpečnosti Chalfán al-Kaabí.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 89018x
Priemerná čítanosť článkov: 1935x

Autor blogu