Založ si blog

Porozumieme si v budúcnosti?

Keď je prítomnosť pozbavená zmyslu i kúzla, najčastejšie hľadáme povzbudenie v minulosti. A štipku nádeje v budúcnosti. Hádam sa na mňa nenahneváte keď poviem, že svet novín, časopisov ba i celé spravodajstvo v éteri, boli v minulosti oveľa zaujímavejšie a predovšetkým užitočnejšie ako dnes. Vždy keď sa mi dostane do rúk výstrižok z novín, alebo aj celý časopis spred pol storočia, neviem sa od nich odtrhnúť. Od jasného pohľadu, zaujímavých skutočností a od príťažlivého obrazu sveta, v ktorom sme žili. Verte, to nie je nostalgia za minulosťou. Aj z profesionálneho pohľadu sú vtedajšie novinárske a spravodajské články na neporovnateľne vyššej úrovni. Ak si, samozrejme, dokážem odložiť čierno-biele okuliare odporu k „totalitným“ praktikám minulosti.

Noviny, časopisy, spravodajské relácie vždy slúžili niekomu. A to sa nezmenilo ani dnes. Ani do budúcna nemôžeme očakávať zmenu. Čo sa však zmenilo na nepoznanie je „zosietenie“ týchto prostriedkov verejnej komunikácie. Reset, ako by povedali súčasníci, nastal s príchodom internetu a sieťových aplikácii, predovšetkým mobilných zariadení. Z pohľadu vývoja to však nebolo tak novátorské. Prvú revolúciu sme zaznamenali hneď po vojne vďaka rozhlasovému a neskôr televíznemu vysielaniu. Tieto média však boli obmedzené na vysielaciu sieť. Nová vlna prerástla akékoľvek hranice a stala sa celosvetovou.

Obrovské kvalitatívne skoky neprinášajú vždy iba výrazný pokrok. Zvýšenie efektívnosti výroby neznamená automaticky zvýšenie kvality výrobkov. Najmä ak sú vopred určené pre masový trh. Platí to aj o novinách, časopisoch, či o spravodajstve. Ako tvrdí Mike Walsh v knihe Futuretainment dochádza tu k efektu útesu. Obvyklá kvalita sa doslova zrúti a návrat k pôvodnej úrovni je len postupný.

Pýtate sa, ako je možné, že sa v takejto situácii zvyšuje počet odberateľov takejto nekvalitnej „produkcie“? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Nárast odberateľov je priamo závislý od populačného výbuchu na Zemi, ktorý sme zaznamenali za posledné desaťročia. Obyvateľ starnúcej Európy to vníma s pochybnosťami. Veď naše krajiny sa ešte donedávna skôr vyľudňovali. Ale v exotických krajinách Ázie, Afriky populácia nielenže rástla ako z droždia, ale aj výrazne omladla. Podľa údajov, ktoré uverejnil v knihe Walsh, najväčšiu časť populácie dnes tvoria takzvaní Naturals, vo veku do 14 rokov, temer dve miliardy. Za nimi ide tesne populácia do 29 rokov (1,71 miliárd). Cez miliardu sa dostala aj skupina od 30 do 44 rokov. To znamená, že drvivá väčšina, temer päť miliárd obyvateľov Zeme, nemá skúsenosti s takou úrovňou verejnej komunikácie, na akú bola zvyklá vyspelá spoločnosť než nastala koncom minulého storočia spomínaná digitálna revolúcia.

Čitateľ si zákonite položí otázku: kto je v tejto situácii víťazom a kto porazeným? Ak so mnou súhlasíte, že efekt útesu spôsobil nebývalý prepad kultúry komunikácie, doslova jej debilizáciu, zníženie do úrovne ASAP (As Stupid As Possible), potom sa zhodneme na tom, že sme prehrali všetci. Bez vekového rozdielu.

Je vôbec niekto v tejto situácie víťazom? Zosieťovaná, konvergentná, či akokoľvek nazývaná verejná komunikácia je jedným z najväčších zdrojov ziskov nadnárodných gigantov. Ale to je len jeden víťaz. O druhom si viac povieme zajtra.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Tupac Shakur

Americká polícia po štvrťstoročí zadržala muža kvôli vražde rappera Tupaca Shakura

29.09.2023 21:06

Policajti v Las Vegas zadržali muža, ktorého meno sa v súvislosti so Shakurovou smrťou často skloňovalo.

kosovo

Srbský politik Milan Radoičič sa priznal k príprave útoku v Kosove

29.09.2023 20:57

Viedol skupinu ozbrojencov, ktorá sa koncom minulého týždňa dostala do konfliktu s kosovskou políciou.

Rusko Ukrajina vojna Putin vojaci stretnutie uarus

Putin: Väzni zabití na Ukrajine splatili dlh spoločnosti

29.09.2023 20:38

Armáda a Vagnerova skupina potrebovali doplniť bojovníkov na fronte na Ukrajine, preto verbovali mužov z trestaneckých kolónií.

walesa

Osemdesiatročný Wałęsa chce znova búrať režim. Ak Kaczyński vyhrá voľby, bude občianska vojna, varuje

29.09.2023 19:30

Búrlivák, ktorý pomohol skoncovať s komunistickou érou v Poľsku, má na chrbte už osem krížikov. Lech Wałęsa sa ihneď po oslavách okrúhlych narodenín chystá podporiť opozíciu proti strane svojej niekdajšej pravej ruky, dnes najmocnejšieho muža Poľska Jarosława Kaczyńského.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 80099x
Priemerná čítanosť článkov: 1741x

Autor blogu