Založ si blog

Čakanie na demokratov

Včera sa novozvolený americký prezident priblížil k vysnívanému postu takpovediac na dosah. Od Bieleho domu ho delí už len posledný formálny krok. Aj u nás narastá očakávanie spojené s novou americkou administratívou. Je naozaj nová?

Joe Biden bol dve obdobia viceprezidentom pri Barackovi Obamovi. Za ten čas stihol po boku svojho šéfa zvýšiť do oblakov štátny dlh USA, zapáliť požiar na Blízkom východe, k čomu mu výrazne dopomohla dvakrát porazená kandidátka na post prezidenta Hillary Clinton. J. Biden sa zvlášť vyznamenal na Ukrajine. Štátny prevrat u našich susedov si vzal pod osobný patronát. Vrátane „usmerňovania“ reforiem správnym smerom. Pomáhal mu aj jeho syn, ktorý zahorel túžbou pomáhať Ukrajincom v naftovom priemysle. Ich romantizmus stál krajinu vyše desať tisíc obetí.

Návrat demokratov ku kormidlu dopomohol aj iným snívajúcim Američanom, ktorí horia túžbou pomáhať kdekoľvek na svete, najmä tam, kde sú americké vojenské základne, prípadne kde ešte nie sú. Okrem okúzľujúcej Kamaly Harris aj S. Power, bývalá predstaviteľka USA v OSN.  Nebohý Vitalij Čurkin ju prirovnal k matke Tereze, keď sa v bezpečnostnej rade zastávala „barančekov“ zo sýrskej „umiernenej“, po zuby ozbrojenej opozície. Počet obetí sýrskeho konfliktu ešte nie je spočítaný, ani ukončený.

Nevieme čo nás čaká s novou administratívou v „zasnúbenej zemi“. Rovnako tápame, čo nám prinesie druhý rok s koronavírusom. Zatiaľ sa môžeme nadchýnať usmiatymi, zasnenými pohľadmi prezidentových ľudí z prebalov kníh, ktoré zaplnili výklady zatvorených kníhkupectiev po celom svete. Jedno je už dávno jasné. Kto za to všetko zaplatí.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Policajný potápač

Z rieky v Jasove vytiahli bezvládne telo nezvestného muža

29.11.2023 16:38

Obhliadajúci lekár po príchode na miesto predbežne vylúčil cudzie zavinenie a na určenie presnej príčiny smrti bolo nariadené vykonanie pitvy.

Polícia

Dvaja mladíci v Hlohovci okradli seniorku. Obom hrozí až desať rokov za mrežami

29.11.2023 16:16

Svojmu mladšiemu spolupáchateľovi mal dať muž ako podiel zo zisku hotovosť vo výške dve eurá.

Sýria Idlib al-Káida skupina HTS hrozba

Vojnový zločin. Najmenej 40 civilistov zomrelo pri útoku Al-Káidy v Burkina Faso

29.11.2023 16:06

Najmenej 40 civilistov prišlo minulý víkend o život pri útoku povstalcov napojených na sieť Al-káida.

Francúzsky minister, súd, Éric, Dupond-Moretti

Francúzsky súd oslobodil ministra, obžalovaného z konfliktu záujmov

29.11.2023 16:00

Francúzsky Súdny dvor republiky v stredu oslobodil ministra spravodlivosti Érica Duponda-Morettiho spod obžaloby.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 80857x
Priemerná čítanosť článkov: 1758x

Autor blogu