Založ si blog

Ukrajina – otvorená rana EU

Vladimír Sergijenko, nemecký novinár a spisovateľ, rodák z ukrajinského Ľvova (1971) sa na ceste „hľadania pravdy“ o tragédii nášho východného suseda, nezastavil pred neprekonateľnou stenou lží a poloprávd, ktorými moderné média zaplavili náš informačný priestor. Okrem toho, že sa nebál položiť v knihe Europas offene Wunde klásť nepríjemné otázky aktérom štátneho prevratu, vrátane kancelárky Spolkovej republiky, spolkovému prezidentovi ( v tom čase spolkovému ministrovi zahraničných vecí), Sergijenko a vydavateľ si dal tú námahu a pred vydaním kontraverzného textu sa obrátil so žiadosťou k menovaným, aby autorizovali vyjadrenia, ktoré v knihe uvádza autor. Niet teda pochýb o tom, že aktéri štátneho prevratu na Ukrajine zo strany Nemecka, nespochybnili údaje, ktoré s knihe uvádza Sergijenko.

Či si to vládni úradníci uvedomovali, či nie, v podstate potvrdili pravdivosť citátov a údajov, ktoré v knihe uvádza autor. Ide predovšetkým o potvrdeniu faktov, ktoré poukazujú na skutočnosť, že zo strany vlády Spolkovej republiky išlo v čase krízy na Ukrajine jednoznačne o podporu štátneho prevratu. Sergijenko tu dokazuje, že spolková vláda konala nielenže v rozpore s princípmi založenými v nemeckej ústave, ale navyše v súlade so záujmami zaoceánskych spojencov (pozri v kapitole Ganz klar: Die USA wollten einem Konflikt mit Russland).

Vladimír Sergijenko poskytuje čitateľom na 170 stranách nielen čestný a otvorený pohľad na udalosti, ktoré otriasli našim východným susedom a zrejme ho odsúdili na nezávideniahodný osud na dlhé roky. Ukázal kolegom od pera, ako sa priamo postaviť problémom súčasnosti a nebáť sa vyriecť pravdu.

Máte svojho kníhkupca?

20.10.2020

Indie bookshop sa v angličtine označujú nezávislé kníhkupectvá. Je to v istom zmysle tautológia, inými slovami povedané dvakrát povedané to isté. Kníhkupectvo je v svojej postate nezávislé, ak je naozaj kníhkupectvom a dôsledne sa pridržiava svojho poslania: slúžiť čitateľskej verejnosti. Za viac ako dve desaťročia sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Z dobrej [...]

S kalendárom je rok krajší

19.10.2020

Kalendár na stene nám pripomína ako rýchlo plynie čas, ako sa mení svet okolo nás. Vrátiť sa späť do krajších liet, pripomenúť si dobu, keď sa menili ročné obdobia bez aprílových skokov po celý rok, pomôžu kalendáre z vydavateľstva Jana Thorbeckeho. Tento nemecký nadšenec založil krátko po vojne vydavateľstvo, ktoré sa spočiatku venovalo miestnej kultúre a [...]

Kam sa podel úsmev romantika?

16.10.2020

Snáď nikdy nebola väčšia potreba na romantikov ako dnes. V dobe tik-tokov, youtube, instagramov. Mám na mysli ozajstných, nepredstieraných romantikov, ktorí dokážu svojím romantizmom strhnúť ostatných. Takých, akým bol Luciano Pavarotti, ktorého nedožité 85 narodeniny si pripomenuli miliónové zástupy obdivovateľov jeho nenapodobiteľného hlasu. Syn pekára z Modeny, [...]

Veronika Remišová

Matovič zrejme zamkne na tri týždne krajinu

22.10.2020 13:00, aktualizované: 13:25

Testovanie alebo zavretie? Ústredný krízový štáb rokuje, či sa ešte oplatí pretestovať celé Slovensko, alebo ho radšej zavrieť. Podľa informácií Pravdy sa premiér prikláňa k trojtýždňovému lockdownu - zamknutiu krajiny.

Zuzana Čaputová

Prezidentka žiada o jasnú komunikáciu, dojem je zatiaľ chaotický

22.10.2020 11:55

Prezidentka Zuzana Čaputová má veľké výhrady voči spôsobu komunikácie vlády. Je podľa nej chaotická.

Francúzsko učiteľ vražda Paty

Zo spolupáchateľstva pri vražde francúzskeho učiteľa obvinili dvoch mladistvých

22.10.2020 10:56

Stredoškolského učiteľa minulý týždeň brutálne zavraždil 18-ročný islamista čečenského pôvodu priamo pred školou, v ktorej učil.

bielorusko

Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská opozícia

22.10.2020 10:38, aktualizované: 12:38

Predstavitelia opozície by si mali prevziať cenu počas slávnostnej ceremónie na decembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

eurobooks

Myslíte našimi knihami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 8998x
Priemerná čítanosť článkov: 562x

Autor blogu