Založ si blog

Októbrové prekvapenie

Voľby prezidenta USA sa celé generácie riadili zaužívanými postupmi. Líšili sa len technikami, ktorými sa snažia politickí marketológovia získať voličov pre objednávatelia ich služieb. Súboj medzi dnešnými uchádzačmi o najvyšší post v USA je od počiatku poznačený špinavou a pre Ameriku nezvykle vulgárnou kampaňou proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Táto kampaň sa vlečie po uliciach amerických miest prakticky od momentu, keď boli vyhlásené výsledky predchádzajúcich volieb. Šok z prehry HillaryClinton, miláčika demokraticky zmýšľajúcej elity, sa vylial ako pomyje a zaplavil po voľbách nielen ulice, ale celý mediálny priestor, vrátane sociálnych sietí. Demokrati sa rýchlo poučili z chýb v predvolebnej kampani a vrhli sa do twitterosféry a blogosféry. Na pomoc im prišli hviezdy Hollywoodu ovenčení zlatými soškami.

Po inaugurácii nového prezidenta sa ulice ani siete neupokojili. Po prvej vlne výsmechu a urážok začala vlna obvinení, že do volieb prezidenta sa zamiešali ruskí hackeri a blogeri. Trump sľúbil svojim voličom, že vysuší washingtonské bahno. Vzal sa však bojovať s hydrou. Pozície demokratov v kongrese a v state departmente sa ukázala nad jeho sily. Čoskoro ho jeden za druhým kompromitovali ľudia z jeho najbližšieho okolia, takzvaní whisperers – donášači. Nie je to síce nič nové, ale doposiaľ sa spájali skôr s palácovými intrigami. Dnes sa donášanie stalo módou, výnosným povolaním. Bez ohľadu na osobné sympatie k Trumpovi či Bidenovi, jeho protikandidátovi,  je na mieste položiť si otázku: Kto používa udavačstvo v boji o moc? Skôr či neskôr sa takéto spôsoby obrátia nielen proti tým, kto ich používa, ale aj voči celej spoločnosti.

Politický boj na najvyšších miestach v USA si vyžiadal nejednu obeť i z radov prezidentov. Lincoln, JFK. Doposiaľ však likvidácia prebiehala v duchu tradícii divokého západu. Dnes kolty a ostreľovačov nahradili odvážlivci so smartfónmi a notebookmi.

Korunkou na torte amerických prezidentských volieb bolo vždy takzvané októbrové prekvapenie. Akýsi úder pod pás, z ktorého sa súper spravidla nedokáže rýchlo spamätať. Dnešná správa, že prezident Trump ochorel na covid19 sa stala oným októbrovým prekvapením. Za pár týždňov uvidíme, komu bude na prospech. Pre každý prípad sa obaja kandidáti vyjadrili, že ak vyhrá jeho súper, výsledky volieb tak či tak neuzná. Inými slovami povedané, Ameriku (a nielen USA) čakajú ťažké časy.

Posledné slovo v historicky najčernejšej prezidentskej kampani si vyhradil Trumpov predchodca, Barack Obama. Pár týždňov po po voľbách vyjde jeho nová kniha s tajuplným záhlavím: A Promised Land.  Ale pre koho je Amerika naozaj Zasnúbenou krajinou?

Máte svojho kníhkupca?

20.10.2020

Indie bookshop sa v angličtine označujú nezávislé kníhkupectvá. Je to v istom zmysle tautológia, inými slovami povedané dvakrát povedané to isté. Kníhkupectvo je v svojej postate nezávislé, ak je naozaj kníhkupectvom a dôsledne sa pridržiava svojho poslania: slúžiť čitateľskej verejnosti. Za viac ako dve desaťročia sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Z dobrej [...]

S kalendárom je rok krajší

19.10.2020

Kalendár na stene nám pripomína ako rýchlo plynie čas, ako sa mení svet okolo nás. Vrátiť sa späť do krajších liet, pripomenúť si dobu, keď sa menili ročné obdobia bez aprílových skokov po celý rok, pomôžu kalendáre z vydavateľstva Jana Thorbeckeho. Tento nemecký nadšenec založil krátko po vojne vydavateľstvo, ktoré sa spočiatku venovalo miestnej kultúre a [...]

Kam sa podel úsmev romantika?

16.10.2020

Snáď nikdy nebola väčšia potreba na romantikov ako dnes. V dobe tik-tokov, youtube, instagramov. Mám na mysli ozajstných, nepredstieraných romantikov, ktorí dokážu svojím romantizmom strhnúť ostatných. Takých, akým bol Luciano Pavarotti, ktorého nedožité 85 narodeniny si pripomenuli miliónové zástupy obdivovateľov jeho nenapodobiteľného hlasu. Syn pekára z Modeny, [...]

Veronika Remišová

Matovič zrejme zamkne na tri týždne krajinu

22.10.2020 13:00, aktualizované: 13:25

Testovanie alebo zavretie? Ústredný krízový štáb rokuje, či sa ešte oplatí pretestovať celé Slovensko, alebo ho radšej zavrieť. Podľa informácií Pravdy sa premiér prikláňa k trojtýždňovému lockdownu - zamknutiu krajiny.

Zuzana Čaputová

Prezidentka žiada o jasnú komunikáciu, dojem je zatiaľ chaotický

22.10.2020 11:55

Prezidentka Zuzana Čaputová má veľké výhrady voči spôsobu komunikácie vlády. Je podľa nej chaotická.

Francúzsko učiteľ vražda Paty

Zo spolupáchateľstva pri vražde francúzskeho učiteľa obvinili dvoch mladistvých

22.10.2020 10:56

Stredoškolského učiteľa minulý týždeň brutálne zavraždil 18-ročný islamista čečenského pôvodu priamo pred školou, v ktorej učil.

bielorusko

Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská opozícia

22.10.2020 10:38, aktualizované: 12:38

Predstavitelia opozície by si mali prevziať cenu počas slávnostnej ceremónie na decembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

eurobooks

Myslíte našimi knihami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 8994x
Priemerná čítanosť článkov: 562x

Autor blogu