Založ si blog

Len pre citlivé ruky

Upiecť takýto chlebík nie je žiadny špás. vyžaduje si to presnú ruku, dôsledný výber surovín a citlivý vzťah k kváskom, ktorého naša rodina považuje za rovnoprávneho člena. Dokonca má aj svoje meno, ale to vám neprezradíme. Prečo? To je veľmi jednoduché. Keď s k niekomu vytvoríte vzťah, nesiete zaň plnú zodpovednosť, ako Malý Princ Saint Exupéryho Princ.

Ale teraz vážne!

Urobiť si kvások nie je taká veda. Ide o správny pomer chlebovej múky (chvalabohu dnes je nájdete v lepšom potravinovom obchode) a obyčajnej vody. Kúzlo i zrada zároveň spočíva v tom, že keď ho raz „oživíte“ musíte sa oň starať. Kŕmiť ho, vytvárať mu správne životné prostredie a neustále ho zapájať do práce. Vaša starostlivosť sa vyplatí však iba vtedy, ak o používate správne. To znamená, že vám pomáha vymiesiť chrumkavý chlieb, pšeničný, celozrnný, zemiakový… Ale to nie je len o chlebe. Kvások dokáže naplniť životom skvelú bábovku, slivkový koláč, pizzu i čo si len zmyslíte zo slaného, či sladkého pečiva. Chce to len tak „málo“. Skúšať a nebáť sa prehry na počiatku. Odmena za namáha stojí za to. Len jedno vám chceme poradiť hneď nazačiatku: neponáhľajte sa! Práca s kváskom si vyžaduje čas a stálu pozornosť. Nemôžete pri tom odbiehať kdekoľvek a nechať kysnúť cesto napospas. Naučí vás nielen trpezlivosti, ale aj dôslednosti. Pochopíte význam detailov a dôležitosť správneho načasovania.

Pýtate sa, ako sme na to prišli? Ako kníhkupci nemáme čas nazvyš. Knihy nás oberajú o všetok a vo voľných chvíľach si naozaj chceme odpočinúť. Ale čas strávený v kuchyni je pre najlepším odpočinkom. Navyše nám poskytuje príležitosť zalistovať si v niektorej z výborných knižiek, ktoré máme v našom kníhkupectve, ale na ktoré nám v pracovnom týždni neostáva čas. Napríklad na knihu jednej z najuznávanejších „kváskových“ pekárok, slovinskej majsterky Anity Šumer. Z amatérky, ktorá sa starala o manžela, ktorému zakázali pečivo z droždia, sa stala svetovo najuznávanejšou kváskovou pekárkou. Radosť pozerať, čo dokázala táto sympatická žienka!

Skúsite to aj vy? Ak áno, čaká vás takáto pochúťka:

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Sudán

Viac než 95 percent Sudáncov si nemôže dovoliť ani jedno jedlo denne

22.02.2024 07:01

Približne 25 miliónov ľudí, čo je viac než polovica celej populácie Sudánu, je zároveň v dôsledku vojny odkázaných na humanitárnu pomoc.

Joe Biden

Po novinárovi prišiel na rad aj ruský prezident. Putin je podľa Bidena sukin syn

22.02.2024 06:46

Na označenie Putina použil americký prezident skratku "SOB", ktorá v angličtine znamená "son of a bitch", a do slovenčiny sa dá preložiť doslovne ako sukin syn.

Vladimir Putin, vojna na Ukrajine, karneval

ONLINE: Rusi nivočia Ukrajincov počtami i výzbrojou. Biden nazval Putina 'šialeným hajzlom'

22.02.2024 06:15

Najväčšími problémami v každej jednotke je nedostatok ľudí a chýbajúca munícia, uvádzajú ukrajinskí vojaci. Vojna na Ukrajine sa prehupne do tretieho roka.

Boris Susko, Tibor Gašpar,

Právny spor pri trestnej novele. Ovplyvní obštrukcia koalície rozhodnutie Ústavného súdu? Mazák: Je to unikát

22.02.2024 06:00

Ústavný súd môže ako jediný dať odpoveď na to, či zverejnenie v zbierke zákonov ovplyvní rozhodovanie o účinnosti.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 82043x
Priemerná čítanosť článkov: 1784x

Autor blogu