Založ si blog

Len pre citlivé ruky

Upiecť takýto chlebík nie je žiadny špás. vyžaduje si to presnú ruku, dôsledný výber surovín a citlivý vzťah k kváskom, ktorého naša rodina považuje za rovnoprávneho člena. Dokonca má aj svoje meno, ale to vám neprezradíme. Prečo? To je veľmi jednoduché. Keď s k niekomu vytvoríte vzťah, nesiete zaň plnú zodpovednosť, ako Malý Princ Saint Exupéryho Princ.

Ale teraz vážne!

Urobiť si kvások nie je taká veda. Ide o správny pomer chlebovej múky (chvalabohu dnes je nájdete v lepšom potravinovom obchode) a obyčajnej vody. Kúzlo i zrada zároveň spočíva v tom, že keď ho raz „oživíte“ musíte sa oň starať. Kŕmiť ho, vytvárať mu správne životné prostredie a neustále ho zapájať do práce. Vaša starostlivosť sa vyplatí však iba vtedy, ak o používate správne. To znamená, že vám pomáha vymiesiť chrumkavý chlieb, pšeničný, celozrnný, zemiakový… Ale to nie je len o chlebe. Kvások dokáže naplniť životom skvelú bábovku, slivkový koláč, pizzu i čo si len zmyslíte zo slaného, či sladkého pečiva. Chce to len tak „málo“. Skúšať a nebáť sa prehry na počiatku. Odmena za namáha stojí za to. Len jedno vám chceme poradiť hneď nazačiatku: neponáhľajte sa! Práca s kváskom si vyžaduje čas a stálu pozornosť. Nemôžete pri tom odbiehať kdekoľvek a nechať kysnúť cesto napospas. Naučí vás nielen trpezlivosti, ale aj dôslednosti. Pochopíte význam detailov a dôležitosť správneho načasovania.

Pýtate sa, ako sme na to prišli? Ako kníhkupci nemáme čas nazvyš. Knihy nás oberajú o všetok a vo voľných chvíľach si naozaj chceme odpočinúť. Ale čas strávený v kuchyni je pre najlepším odpočinkom. Navyše nám poskytuje príležitosť zalistovať si v niektorej z výborných knižiek, ktoré máme v našom kníhkupectve, ale na ktoré nám v pracovnom týždni neostáva čas. Napríklad na knihu jednej z najuznávanejších „kváskových“ pekárok, slovinskej majsterky Anity Šumer. Z amatérky, ktorá sa starala o manžela, ktorému zakázali pečivo z droždia, sa stala svetovo najuznávanejšou kváskovou pekárkou. Radosť pozerať, čo dokázala táto sympatická žienka!

Skúsite to aj vy? Ak áno, čaká vás takáto pochúťka:

Máte svojho kníhkupca?

20.10.2020

Indie bookshop sa v angličtine označujú nezávislé kníhkupectvá. Je to v istom zmysle tautológia, inými slovami povedané dvakrát povedané to isté. Kníhkupectvo je v svojej postate nezávislé, ak je naozaj kníhkupectvom a dôsledne sa pridržiava svojho poslania: slúžiť čitateľskej verejnosti. Za viac ako dve desaťročia sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Z dobrej [...]

S kalendárom je rok krajší

19.10.2020

Kalendár na stene nám pripomína ako rýchlo plynie čas, ako sa mení svet okolo nás. Vrátiť sa späť do krajších liet, pripomenúť si dobu, keď sa menili ročné obdobia bez aprílových skokov po celý rok, pomôžu kalendáre z vydavateľstva Jana Thorbeckeho. Tento nemecký nadšenec založil krátko po vojne vydavateľstvo, ktoré sa spočiatku venovalo miestnej kultúre a [...]

Kam sa podel úsmev romantika?

16.10.2020

Snáď nikdy nebola väčšia potreba na romantikov ako dnes. V dobe tik-tokov, youtube, instagramov. Mám na mysli ozajstných, nepredstieraných romantikov, ktorí dokážu svojím romantizmom strhnúť ostatných. Takých, akým bol Luciano Pavarotti, ktorého nedožité 85 narodeniny si pripomenuli miliónové zástupy obdivovateľov jeho nenapodobiteľného hlasu. Syn pekára z Modeny, [...]

Veronika Remišová

Remišová: Štát je v svrabe. Visolajský: V karanténe by skončilo milión ľudí

22.10.2020 13:00

Testovanie alebo zavretie? Ústredný krízový štáb rokuje, či sa ešte oplatí pretestovať celé Slovensko, alebo ho radšej zavrieť.

Zuzana Čaputová

Prezidentka žiada o jasnú komunikáciu, dojem je zatiaľ chaotický

22.10.2020 11:55

Prezidentka Zuzana Čaputová má veľké výhrady voči spôsobu komunikácie vlády. Je podľa nej chaotická.

Francúzsko učiteľ vražda Paty

Zo spolupáchateľstva pri vražde francúzskeho učiteľa obvinili dvoch mladistvých

22.10.2020 10:56

Stredoškolského učiteľa minulý týždeň brutálne zavraždil 18-ročný islamista čečenského pôvodu priamo pred školou, v ktorej učil.

bielorusko

Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská opozícia

22.10.2020 10:38, aktualizované: 12:38

Predstavitelia opozície by si mali prevziať cenu počas slávnostnej ceremónie na decembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

eurobooks

Myslíte našimi knihami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 8990x
Priemerná čítanosť článkov: 562x

Autor blogu