Založ si blog

Kam sa podel úsmev romantika?

Snáď nikdy nebola väčšia potreba na romantikov ako dnes. V dobe tik-tokov, youtube, instagramov. Mám na mysli ozajstných, nepredstieraných romantikov, ktorí dokážu svojím romantizmom strhnúť ostatných. Takých, akým bol Luciano Pavarotti, ktorého nedožité 85 narodeniny si pripomenuli miliónové zástupy obdivovateľov jeho nenapodobiteľného hlasu. Syn pekára z Modeny, pôvodným povolaním učiteľ sa v dospelosti vypracoval na najjasnejšiu hviezdu operného neba. Jeho Rigoletto (spolu s Editou Grubrovou), Andrea Chénier, komicky nežný Nemorino v Elixíre lásky, Rodolfo v Pucciniho Bohéme a ešte mnoho ďalších postáv, sa stali legendárnymi ešte za jeho života. V každom vystúpení dokázal, že interpretačné umenie môže dosiahnuť taký umelecký náboj, akoby klasické operné dielo vzniklo práve vo chvíli, keď on do neho vložil život.

Z Pavarottiho si spravili modlu mnohí, najmä tí, čo na ňom zarobili milióny, alebo tí čo sa snažili na sebe zrkadliť odblesk jeho talentu. Iní, ktorí sa snažili súperiť v Lucianom na scéne, či na koncertoch, pripisovali jeho talent akémusi božskému daru. Herbert von Karajan o ňom povedal, že Boh pobozkal jeho hlasivky. Ale kto mu potom podaroval taký úsmev, ktorým okúzľoval celý svet?

Pavarotti nebol skromným, uzavretým géniom. Žil na plný plyn a nebránil sa novým priateľstvám. Najmä so ženami. V tieni však ostal jeho skutočný citový život otca, ktorý pre záchranu dcéry obetoval celé koncertné sezóny.

Luciano Pavarotti zanechal za sebou len málo dokumentov, ktoré by nám umožnili hlbšie preniknúť do jeho vnútorného sveta. Okrem jeho autobiografie a knihy jeho dlhoročného hudobného manažéra Herberta Breslina, máme k dispozícii jeho bohatý hudobný archív. Ale aj v ňom chýbajú mnohé unikátne vystúpenia, najmä na počiatku kariéry, spolu s Joan Sutherland, ktorá mu otvorila dvere do veľkého operného sveta.

S veľkým Lucianom sa však stratil jeho krásny úsmev romantika, ktorý, žiaľ, nenahradí ani tá najkvalitnejšia nahrávka. Úsmev, ktorý tomuto svetu teraz tak chýba.

Máte svojho kníhkupca?

20.10.2020

Indie bookshop sa v angličtine označujú nezávislé kníhkupectvá. Je to v istom zmysle tautológia, inými slovami povedané dvakrát povedané to isté. Kníhkupectvo je v svojej postate nezávislé, ak je naozaj kníhkupectvom a dôsledne sa pridržiava svojho poslania: slúžiť čitateľskej verejnosti. Za viac ako dve desaťročia sme sa o tom presvedčili na vlastnej koži. Z dobrej [...]

S kalendárom je rok krajší

19.10.2020

Kalendár na stene nám pripomína ako rýchlo plynie čas, ako sa mení svet okolo nás. Vrátiť sa späť do krajších liet, pripomenúť si dobu, keď sa menili ročné obdobia bez aprílových skokov po celý rok, pomôžu kalendáre z vydavateľstva Jana Thorbeckeho. Tento nemecký nadšenec založil krátko po vojne vydavateľstvo, ktoré sa spočiatku venovalo miestnej kultúre a [...]

13.10.2020

Z novej knihy významného amerického psychológa Howarda Gardnera A Synthesizing Mind sme pre vás vybrali krátku ukážku: „Aj napriek tomu, že myšlienka viacerých inteligencií (MI) zaujala mnoho ľudí na celom svete, neznamenalo to automaticky, že všetci pochopili podstatu tejto teórie. I napriek mojim bezpočetným snahám po celé roky odstrániť nesprávne výklady, veľa [...]

Igor Matovič

Lockdown bude, zrejme na týždeň

22.10.2020 13:00, aktualizované: 14:19

Testovanie alebo zavretie? Ústredný krízový štáb rokuje, či sa ešte oplatí pretestovať celé Slovensko, alebo ho radšej zavrieť. Podľa informácií Pravdy sa premiér prikláňa k lockdownu - zamknutiu krajiny.

Zuzana Čaputová

Prezidentka žiada o jasnú komunikáciu, dojem je zatiaľ chaotický

22.10.2020 11:55

Prezidentka Zuzana Čaputová má veľké výhrady voči spôsobu komunikácie vlády. Je podľa nej chaotická.

Francúzsko učiteľ vražda Paty

Zo spolupáchateľstva pri vražde francúzskeho učiteľa obvinili dvoch mladistvých

22.10.2020 10:56

Stredoškolského učiteľa minulý týždeň brutálne zavraždil 18-ročný islamista čečenského pôvodu priamo pred školou, v ktorej učil.

bielorusko

Sacharovovu cenu za rok 2020 získala bieloruská opozícia

22.10.2020 10:38, aktualizované: 12:38

Predstavitelia opozície by si mali prevziať cenu počas slávnostnej ceremónie na decembrovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

eurobooks

Myslíte našimi knihami

Štatistiky blogu

Počet článkov: 16
Celková čítanosť: 9003x
Priemerná čítanosť článkov: 563x

Autor blogu