Aká nemecká je nemeckosť?

Michael Geoghegan

Pri návšteve veľkých kníhkupectiev môže čitateľ nadobudnúť dojem, že je na svete len pár spisovateľov, ktorých knihy zdobia výklady a preplnené police. Pravdou je, že literárneho „šafranu“ je stále menej a v literárnej kuchyni ho cítiť stále slabšie. Ale nestráca sa, tak ako sa nestratí ani kniha Michaela Geoghegana Ruins of the Reich (Ruiny ríše), ktorá práve vyšla v „gurmánskom“ vydavateľstve v Británii.

Vopred sa priznávam, že Michael je môj dobrý známy a pravidelne sa stretávame v našom kníhkupectve. To preto, že už dlhé roky reprezentuje významných britských vydavateľov. Veľa číta a cestuje. S Nemeckom a nemeckosťou ho spája nielen práca. Prevratné zmeny v Európe koncom osemdesiatich rokov minulého storočia ho zastihli vo Frankfurte. Odvtedy sa na jeho cestovnej mape objavujú aj krajiny bývalého sovietskeho bloku. To mu umožnilo rozšíriť pohľad na nemeckú kultúru aj o pôvodne nemecké územia, ktoré sa stali súčasťou iných štátov.

 

Pre Michaela Geoghegana je Nemecko stále jednou ríšou, pospájanou nielen jazykom, históriou, tradičnou kultúrou, literatúrou, umením, ale predovšetkým pocitom spolupatričnosti. V knihe však neostáva iba pri úvahách o minulosti. Snaží sa ich pospájať so súčasnosťou vo veľkej mozaike nového európskeho Nemecka.

Z pohľadu žánrovej literatúry sú Michaelove Ruiny Ríše skvelým príkladom ako sa znášajú v modernej próze cestopis s reflexiami, osobnými spomienkami a postrehmi. Pri našom ostatnom stretnutí koncom minulého roku si poťažkal, že ho vydavateľ prinútil odstrániť skoro polovicu pôvodného textu.

Akosi sme si odvykli čítať pomaly a dlho jednu knihu. Aj Michaelove Ruiny Ríše si naozaj zaslúžia pozorného a trpezlivého čitateľa.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Kažimír

V procese s Kažimírom bude možno rozhodovať Súdny dvor EÚ, jeho obhajca v tom však vidí naťahovanie

03.12.2024 16:14

Proces s Kažimírom má na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračovať v pondelok 9. decembra.

asteroid

Na Zem sa rúti asteroid: Experti predpokladajú, že sa rozpáli nad Ruskom

03.12.2024 15:30

Do zemskej atmosféry vletí asteroid a podľa astronómov našu planétu Zem aj zasiahne.

Seoul / Martial Law / JK Army /

Juhokórejský prezident vyhlásil stanné právo. Armáda zakázala politické strany, pokúsila sa vtrhnúť do parlamentu

03.12.2024 15:15, aktualizované: 17:21

K tomuto kroku sa podľa vlastných slov musel uchýliť, aby bol uchránený ústavný poriadok.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 88887x
Priemerná čítanosť článkov: 1932x

Autor blogu