Založ si blog

Aká nemecká je nemeckosť?

Michael Geoghegan

Pri návšteve veľkých kníhkupectiev môže čitateľ nadobudnúť dojem, že je na svete len pár spisovateľov, ktorých knihy zdobia výklady a preplnené police. Pravdou je, že literárneho „šafranu“ je stále menej a v literárnej kuchyni ho cítiť stále slabšie. Ale nestráca sa, tak ako sa nestratí ani kniha Michaela Geoghegana Ruins of the Reich (Ruiny ríše), ktorá práve vyšla v „gurmánskom“ vydavateľstve v Británii.

Vopred sa priznávam, že Michael je môj dobrý známy a pravidelne sa stretávame v našom kníhkupectve. To preto, že už dlhé roky reprezentuje významných britských vydavateľov. Veľa číta a cestuje. S Nemeckom a nemeckosťou ho spája nielen práca. Prevratné zmeny v Európe koncom osemdesiatich rokov minulého storočia ho zastihli vo Frankfurte. Odvtedy sa na jeho cestovnej mape objavujú aj krajiny bývalého sovietskeho bloku. To mu umožnilo rozšíriť pohľad na nemeckú kultúru aj o pôvodne nemecké územia, ktoré sa stali súčasťou iných štátov.

 

Pre Michaela Geoghegana je Nemecko stále jednou ríšou, pospájanou nielen jazykom, históriou, tradičnou kultúrou, literatúrou, umením, ale predovšetkým pocitom spolupatričnosti. V knihe však neostáva iba pri úvahách o minulosti. Snaží sa ich pospájať so súčasnosťou vo veľkej mozaike nového európskeho Nemecka.

Z pohľadu žánrovej literatúry sú Michaelove Ruiny Ríše skvelým príkladom ako sa znášajú v modernej próze cestopis s reflexiami, osobnými spomienkami a postrehmi. Pri našom ostatnom stretnutí koncom minulého roku si poťažkal, že ho vydavateľ prinútil odstrániť skoro polovicu pôvodného textu.

Akosi sme si odvykli čítať pomaly a dlho jednu knihu. Aj Michaelove Ruiny Ríše si naozaj zaslúžia pozorného a trpezlivého čitateľa.

Máme právo poznať pravdu?

30.11.2020

Právo čítať, počúvať, sledovať na obrazovkách pravdu nám poskytuje Ústava SR. V článku 26 je zakotvená „garancia slobody prejavu a práva na informácie.“ To, že nám umožňuje slobodu prejavu však neznamená, že nám garantuje aj právo na pravdivú informáciu a už vôbec nás nechráni pred úmyselným či neúmyselným šírením nepravdivých informácii. A v tom je [...]

Ako som sa naučil mať rád bombu

19.11.2020

Spomínate si na film Stanleya Kubricka s nezabudnuteľným Petrom Sellersom? Bomba je tiež hlavným „hrdinom“ nového sedemdielneho filmu Igora Kopytova, ktorý odvysielala štátna ruská televízia začiatkom tohto mesiaca. Hovorí sa v ňom o vedcoch – fyzikoch, matematikoch, chemikoch a strojároch, ktorí sa podieľali na vývoji prvej sovietskej atómovej bomby RDS1. Nie je [...]

Cena za demokraciu

17.11.2020

Keď som písal román Prehra, trochu som pochyboval, či sa udržím v strohej línii faktov. Niežeby to bola podmienka žánru, ale zaumienil som si, že hrdinovia románu sa budú pohybovať v skutočnom prostredí. Prinajmenšom v rozsahu, aký som zažil aj sám, v tom čase reportér týždenníka. Záverečnú časť som nazval podľa básne Juliana Tuwina Bál v opere. Nikto tak dobre [...]

Francúzsko polícia protesty

Sporný návrh francúzskeho bezpečnostného zákona prepracujú

30.11.2020 19:23

Zákon mal obmedziť právo filmovať alebo fotografovať službukonajúcich policajtov.

Tibor Gašpar / Peter Hraško /

Exšéf NAKA Hraško zostáva vo väzbe, Najvyšší súd odmietol jeho sťažnosť

30.11.2020 18:46

Bývalého šéfa NAKA zadržali v rámci akcie Očistec spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom.

nemocnica, Ružinov, Bratislava

Zdravotnícke zariadenia budú mať naďalej ochranu pred exekúciami

30.11.2020 18:46

Ochrana nemocníc pred exekúciami sa mala pôvodne skončiť na konci roka.

Polícia

O post policajného prezidenta sa uchádzajú zatiaľ štyria kandidáti

30.11.2020 18:25

Pondelok je posledný deň na podanie žiadosti o zaradenie do výberového konania.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 31
Celková čítanosť: 23200x
Priemerná čítanosť článkov: 748x

Autor blogu