Založ si blog

Veselá zimná guľovačka

Vianoce v Emilii Romagni ma prekvapili dvomi nečakanými udalosťami: Pár dní pred koncom roku napadol v Piacenze (skoro tak veľkej ako Bratislava bez sídlisk) biely, bielučičký sneh. Skoro po kolená. Aj keď asi za pár hodín zmizne, vyčaroval neopakovateľnú zimnú krásu a stačila aj na guľovačku a ozajstného snehuliaka, ako z rozprávky.

Druhou bol „darček“ od mladej talianskej prekladateľky, malá zbierka veršov Miroslava Válka v taliančine: Amore d´autunno. Viete ako krásne znie Smutná ranná električka? Un triste tram mattutino.

Giulia De Matteis (1993)pochádza z Modeny. V  roku 2012 ukončila štúdium na štátnom gymnázium v rodnom meste. Jej Alma Mater sa stala preslávená Univerzita v Bologni, kde absolvovala v roku 2015 štúdium tlmočníctva a prekladu so zameraním na francúzštinu, nemčinu a slovenčinu. Ďalšie vzdelanie si rozšírila v Paríži a v rakúskom Grazi.

Počas štúdia sa venovala aj tvorbe v študentskej divadelnej asociácii SSenzaLiMITI v slovensko-nemeckej divadelnej dielni. V roku 2013 založili s kolegami z Talianska a Slovenska ACS: Slovenskú kultúrnu asociáciu, ktorá sa snaží šíriť informácie o slovenskej kultúre v provincii Emilia Romagna.

Navštevuje Slovensko i v rámci kurzov Studia Academica Slovaca v Bratislave

Jej preklady poézie Miroslava Váleka Jesenná láska a Nite získala v roku 2013 cenu za literatúru mesta Forli.

 

Orwell bol medzi demonštrantmi v Kapitole

12.01.2021

Orwellov román 1984 sa mi po prvý raz dostal do rúk v tom istom roku v Poľsku. Bol to dosť nešikovný neoficiálny preklad prepísaný na tenkom „preklepovom“ papieri s minimálnym riadkovaním. Mal som naň jednu noc. Už ráno som ju musel odovzdať „partizánovi“ katovickej Solidarnosci, ktorý mi ju požičal. Bola to ťažká noc, najmä keď som sa prebojoval do druhej časti, [...]

Dobre platený chaos

07.01.2021

Nikolaja Starikova nemusíme predstavovať našej čitateľskej verejnosti. Knihami venovanými najnovším dejinám Ruska a Sovietskeho zväzu zdvihol žlč mnohým historikom, doma i v zahraničí. Ale najviac tým „aktivistom“ ktorí majú osobný prospech z práce proti vlastnej krajine. O nich je aj najnovšia, už 21 kniha Starikova, s príznačným titulom: Investície do chaosu: Od [...]

Naučil sa Putin češtinu?

18.12.2020

Výročná tlačovka prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina púta mimoriadnu pozornosť novinárov na celom svete. Neušla pozornosti ani našej, štátom a občanmi platenej RTVS. Ale ako hovorí porekadlo, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Ruský prezident venuje príprave takéhoto podujatia veľkú pozornosť. Podľa slov jeho hovorcu, nič nenecháva na náhodu ( na [...]

Joe Biden

Z Bidenovej inaugurácie stiahli 12 príslušníkov Národnej gardy

19.01.2021 23:19

Úrady zistili, že majú väzby na pravicové skupiny.

Milan Mazurek

Mazurek a Uhrík končia v predsedníctve ĽSNS

19.01.2021 21:52

Dôvodom má byť u oboch zmena stanov, o ktorej sa údajne dozvedeli náhodne.

výbuch, homs

Ropnú rafinériu v sýrskom Homse zachvátil mohutný požiar

19.01.2021 21:22

Požiaru predchádzal výbuch.

Ivan Bošňák

Analytik Bošňák: Ľudia majú sedieť doma, nie chodiť na testovanie

19.01.2021 20:42

Výrazné zlepšenie situácie môžeme očakávať najskôr v marci, napriek celoplošnému testovaniu, hovorí Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 38063x
Priemerná čítanosť článkov: 928x

Autor blogu