Založ si blog

Veselá zimná guľovačka

Vianoce v Emilii Romagni ma prekvapili dvomi nečakanými udalosťami: Pár dní pred koncom roku napadol v Piacenze (skoro tak veľkej ako Bratislava bez sídlisk) biely, bielučičký sneh. Skoro po kolená. Aj keď asi za pár hodín zmizne, vyčaroval neopakovateľnú zimnú krásu a stačila aj na guľovačku a ozajstného snehuliaka, ako z rozprávky.

Druhou bol „darček“ od mladej talianskej prekladateľky, malá zbierka veršov Miroslava Válka v taliančine: Amore d´autunno. Viete ako krásne znie Smutná ranná električka? Un triste tram mattutino.

Giulia De Matteis (1993)pochádza z Modeny. V  roku 2012 ukončila štúdium na štátnom gymnázium v rodnom meste. Jej Alma Mater sa stala preslávená Univerzita v Bologni, kde absolvovala v roku 2015 štúdium tlmočníctva a prekladu so zameraním na francúzštinu, nemčinu a slovenčinu. Ďalšie vzdelanie si rozšírila v Paríži a v rakúskom Grazi.

Počas štúdia sa venovala aj tvorbe v študentskej divadelnej asociácii SSenzaLiMITI v slovensko-nemeckej divadelnej dielni. V roku 2013 založili s kolegami z Talianska a Slovenska ACS: Slovenskú kultúrnu asociáciu, ktorá sa snaží šíriť informácie o slovenskej kultúre v provincii Emilia Romagna.

Navštevuje Slovensko i v rámci kurzov Studia Academica Slovaca v Bratislave

Jej preklady poézie Miroslava Váleka Jesenná láska a Nite získala v roku 2013 cenu za literatúru mesta Forli.

 

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

nina polakova portret

Šimkovičovej sa nepáči, že Drlička odvolal šéfku baletu bez jej vedomia a žiada vysvetlenie

12.07.2024 16:03

Poláková ako jedna z mála v roku 2022, po odvolaní Mateja Drličku z postu generálneho riaditeľa, neodstúpila zo svojej funkcie.

Suchoj SuperJet 100

V Rusku sa zrútilo dopravné lietadlo, zahynuli pravdepodobne traja členovia posádky

12.07.2024 15:49

V lietadle neboli pasažieri, stroj sa zrútil pri skúšobnom lete po oprave.

Lipšic

Ústavný súd dal Lipšicovi za pravdu. V kauze kritiky diskriminačných žalôb súdy porušili jeho práva

12.07.2024 15:23

Celý spor sa týka diskriminačných žalôb, ktoré v minulosti podalo na štát množstvo sudcov bežných súdov vzhľadom na výrazne vyššie platy sudcov bývalého Špeciálneho súdu.

jaskyna

Astronomická škoda, 1,5 milióna usmrtených živočíchov. Jedinečné kaskády zničil bager, padlo prvé obvinenie

12.07.2024 15:12

SHMÚ tvrdí, že pri oprave merného objektu prameňa ich ťažkými mechanizmami nepoškodili.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 86278x
Priemerná čítanosť článkov: 1876x

Autor blogu