Založ si blog

Dobre platený chaos

Nikolaja Starikova nemusíme predstavovať našej čitateľskej verejnosti. Knihami venovanými najnovším dejinám Ruska a Sovietskeho zväzu zdvihol žlč mnohým historikom, doma i v zahraničí. Ale najviac tým „aktivistom“ ktorí majú osobný prospech z práce proti vlastnej krajine. O nich je aj najnovšia, už 21 kniha Starikova, s príznačným titulom: Investície do chaosu: Od dekabristov po teroristov.

Starikovov otvorený a priamočiary pohľad na dejinné udalosti, ktoré mali dopad na súčasnosť, na úlohu platených „revolucionárov“, sa opiera o analýzu dejín ruského impéria od dekabristov ( prvá polovica 19. sotoročia), cez ich nasledovníkov ( A. Gercena) až k „hviezdam“ veľkého revolučného hnutia v Rusko na sklonku Veľkej vojny.  Nevynecháva ani takých velikánov ako V. Lenin. Všíma si ich previazanosť s veľkými finančníkmi a kruhmi, ktoré posúvajú dejiny želateľným smerom. Za svoje peniaze požadujú od „zamestnancov“ zodpovedajúce služby a výkony.

Starikov pracuje aj s materiálmi, ktoré považujú mnohí historiografi za sporné, ak nie nedôveryhodné. Snáď i preto spochybňujú Starikovove analýzy a najmä jeho závery. To však nič nemení na tom, že sa oplatí načúvať tomuto vnímavému a pôvodne mysliacemu autorovi. Okrem iného sa text dobre číta a nemáte pocit, že vás autor chce silou mocou niekam zaviesť, či, nedaj Bože, zavádzať. Ako sám píše hneď na začiatku:

„Táto kniha je venovaná každému, koho zaujímajú východiská a korene troch ruských revolúcii.

Milovníkom konšpiračných schém a vyznavačom teórie spiknutia knihu nedoporučujem.

Preto, lebo na stránkach tejto knihy nájdete iba fakty.“

Kniha sa na prvý pohľad zdá byť výsostne historickou. V skutočnosti si Starikov berie pod lupu novodobé politické technológie, ktoré využívajú „temné sily“ aj dnes. Nevynímajúc aj malé Slovensko.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Policajný potápač

Z rieky v Jasove vytiahli bezvládne telo nezvestného muža

29.11.2023 16:38

Obhliadajúci lekár po príchode na miesto predbežne vylúčil cudzie zavinenie a na určenie presnej príčiny smrti bolo nariadené vykonanie pitvy.

Polícia

Dvaja mladíci v Hlohovci okradli seniorku. Obom hrozí až desať rokov za mrežami

29.11.2023 16:16

Svojmu mladšiemu spolupáchateľovi mal dať muž ako podiel zo zisku hotovosť vo výške dve eurá.

Sýria Idlib al-Káida skupina HTS hrozba

Vojnový zločin. Najmenej 40 civilistov zomrelo pri útoku Al-Káidy v Burkina Faso

29.11.2023 16:06

Najmenej 40 civilistov prišlo minulý víkend o život pri útoku povstalcov napojených na sieť Al-káida.

Francúzsky minister, súd, Éric, Dupond-Moretti

Francúzsky súd oslobodil ministra, obžalovaného z konfliktu záujmov

29.11.2023 16:00

Francúzsky Súdny dvor republiky v stredu oslobodil ministra spravodlivosti Érica Duponda-Morettiho spod obžaloby.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 80853x
Priemerná čítanosť článkov: 1758x

Autor blogu