Založ si blog

Dobre platený chaos

Nikolaja Starikova nemusíme predstavovať našej čitateľskej verejnosti. Knihami venovanými najnovším dejinám Ruska a Sovietskeho zväzu zdvihol žlč mnohým historikom, doma i v zahraničí. Ale najviac tým „aktivistom“ ktorí majú osobný prospech z práce proti vlastnej krajine. O nich je aj najnovšia, už 21 kniha Starikova, s príznačným titulom: Investície do chaosu: Od dekabristov po teroristov.

Starikovov otvorený a priamočiary pohľad na dejinné udalosti, ktoré mali dopad na súčasnosť, na úlohu platených „revolucionárov“, sa opiera o analýzu dejín ruského impéria od dekabristov ( prvá polovica 19. sotoročia), cez ich nasledovníkov ( A. Gercena) až k „hviezdam“ veľkého revolučného hnutia v Rusko na sklonku Veľkej vojny.  Nevynecháva ani takých velikánov ako V. Lenin. Všíma si ich previazanosť s veľkými finančníkmi a kruhmi, ktoré posúvajú dejiny želateľným smerom. Za svoje peniaze požadujú od „zamestnancov“ zodpovedajúce služby a výkony.

Starikov pracuje aj s materiálmi, ktoré považujú mnohí historiografi za sporné, ak nie nedôveryhodné. Snáď i preto spochybňujú Starikovove analýzy a najmä jeho závery. To však nič nemení na tom, že sa oplatí načúvať tomuto vnímavému a pôvodne mysliacemu autorovi. Okrem iného sa text dobre číta a nemáte pocit, že vás autor chce silou mocou niekam zaviesť, či, nedaj Bože, zavádzať. Ako sám píše hneď na začiatku:

„Táto kniha je venovaná každému, koho zaujímajú východiská a korene troch ruských revolúcii.

Milovníkom konšpiračných schém a vyznavačom teórie spiknutia knihu nedoporučujem.

Preto, lebo na stránkach tejto knihy nájdete iba fakty.“

Kniha sa na prvý pohľad zdá byť výsostne historickou. V skutočnosti si Starikov berie pod lupu novodobé politické technológie, ktoré využívajú „temné sily“ aj dnes. Nevynímajúc aj malé Slovensko.

Orwell bol medzi demonštrantmi v Kapitole

12.01.2021

Orwellov román 1984 sa mi po prvý raz dostal do rúk v tom istom roku v Poľsku. Bol to dosť nešikovný neoficiálny preklad prepísaný na tenkom „preklepovom“ papieri s minimálnym riadkovaním. Mal som naň jednu noc. Už ráno som ju musel odovzdať „partizánovi“ katovickej Solidarnosci, ktorý mi ju požičal. Bola to ťažká noc, najmä keď som sa prebojoval do druhej časti, [...]

Veselá zimná guľovačka

28.12.2020

Vianoce v Emilii Romagni ma prekvapili dvomi nečakanými udalosťami: Pár dní pred koncom roku napadol v Piacenze (skoro tak veľkej ako Bratislava bez sídlisk) biely, bielučičký sneh. Skoro po kolená. Aj keď asi za pár hodín zmizne, vyčaroval neopakovateľnú zimnú krásu a stačila aj na guľovačku a ozajstného snehuliaka, ako z rozprávky. Druhou bol „darček“ od mladej [...]

Naučil sa Putin češtinu?

18.12.2020

Výročná tlačovka prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina púta mimoriadnu pozornosť novinárov na celom svete. Neušla pozornosti ani našej, štátom a občanmi platenej RTVS. Ale ako hovorí porekadlo, keď dvaja robia to isté, nie je to to isté. Ruský prezident venuje príprave takéhoto podujatia veľkú pozornosť. Podľa slov jeho hovorcu, nič nenecháva na náhodu ( na [...]

Joe Biden

Z Bidenovej inaugurácie stiahli 12 príslušníkov Národnej gardy

19.01.2021 23:19

Úrady zistili, že majú väzby na pravicové skupiny.

Milan Mazurek

Mazurek a Uhrík končia v predsedníctve ĽSNS

19.01.2021 21:52

Dôvodom má byť u oboch zmena stanov, o ktorej sa údajne dozvedeli náhodne.

výbuch, homs

Ropnú rafinériu v sýrskom Homse zachvátil mohutný požiar

19.01.2021 21:22

Požiaru predchádzal výbuch.

Ivan Bošňák

Analytik Bošňák: Ľudia majú sedieť doma, nie chodiť na testovanie

19.01.2021 20:42

Výrazné zlepšenie situácie môžeme očakávať najskôr v marci, napriek celoplošnému testovaniu, hovorí Ivan Bošňák z projektu Dáta bez pátosu.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 41
Celková čítanosť: 38064x
Priemerná čítanosť článkov: 928x

Autor blogu