Založ si blog

A opäť je tu Freud

Dielo Zigmunda Freuda nestratilo na popularite ani dnes

Freudova psychoanalýza nebola v prvej polovici minulého storočia iba v centre pozornosti lekárov, ktorí liečili bolesti duše. Stala sa a jedným zo základov modernej západoeurópskej kultúry. Viedenčan ovplyvnil mnohých literátov, básnikov, umelcov. Patrí medzi ne aj najčerstvejšia laureátka Nobelovej ceny za literatúru Louise Glück.

V anglickom vydaní jeho esejí a článkov sa dozvedáme z prvej ruky o Freudových názoroch na základné problémy duchovného života moderného Európana: narcizmus, láska, paranoja homosexualita. Veľký dôraz kládol na nové metódy terapie prostredníctvom aplikovanej psychoanalýzy, ktoré sú dnes považované za klasické.

Hodnotu anglického prekladu zvyšuje fakt, že jej autorkou je Joan Riviere, ktorá sa v roku 1920 stretla s Freudom a sama sa podrobila jeho psychoanalýze. Zvyšok života strávila štúdiom jeho diela a aplikovaním Freudových netód v Británii.

Zbierku esejí a článkov Zigmunda Freuda uvádza Lisa Appignanesi, renomovaná znalkyňa jeho diela a autorka populárno-náučných kníh o psychoanalýze.

V dobe novej pandemickej krízy to môže byť pre zvedavého čitateľa nielen zaujímavé, ale aj poučné čítanie.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

special podcast pocuvajte Pravdu novy jzbt6t / Počúvajte Pravdu /

Po 20 rokoch v únii nemôžeme na ňu najmä nadávať, ak ju chceme zmeniť

04.05.2024 06:05

Európska únia sa môže a má kritizovať. U nás však kritika dosahuje absurdné rozmery.

Peter Pellegrini, Andrej Danko

Nebude to boj, ale permanentné napätie. Hlas a SNS sú znova na nože: Fico je ticho, aby koalícia prežila

04.05.2024 06:00

Hlasovanie o Fonde na podporu umenia tretíkrát presunuli. Dôvodom sú spory medzi SNS a Hlasom.

kalifát, demonštrácia, islamisti, moslimovia

Žiadať kalifát nie je trestné, tvrdia odborníci. Aj to je sloboda prejavu

04.05.2024 06:00

Možno zakázať demonštráciu, kde spochybňujú základné práva, alebo by to nebolo demokratické? V Nemecku riešia dilemu, ktorú vyvolalo zhromaždenie moslimských radikálov.

radnica, Banská Bystrica

Vzácny erb na najkrajšom slovenskom námestí sa na svoje miesto nevráti. Mesto má však náhradu

04.05.2024 06:00

Historický skvost zdobil banskobystrickú Radnicu na Námestí SNP viac ako dve storočia. Vlani na jeseň však odtiaľ mestský erb zložili a dnes je už isté, že na pôvodné miesto sa nikdy nevráti.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 84328x
Priemerná čítanosť článkov: 1833x

Autor blogu