Máme právo poznať pravdu?

Právo čítať, počúvať, sledovať na obrazovkách pravdu nám poskytuje Ústava SR. V článku 26 je zakotvená „garancia slobody prejavu a práva na informácie.“ To, že nám umožňuje slobodu prejavu však neznamená, že nám garantuje aj právo na pravdivú informáciu a už vôbec nás nechráni pred úmyselným či neúmyselným šírením nepravdivých informácii. A v tom je práve háčik modernej demokracie. Z jednej strany máme právo „nerušene prejavovať, prípadne zamlčať svoje myšlienky, názory a pocity“, kým naše právo na informáciu je podmienené aktívnym prístupom. Ináč povedané informáciu si musíme vyhľadať, prípadne vyžiadať „pre svoju potrebu alebo pre potrebu iných.“

Toľko odborný výklad práva čítať, počúvať a sledovať pravdu. Z vlastných skúseností vieme, že najmä toto právo ostáva viac na papieri akoby sa uplatňovalo v skutočnom živote. Noviny, časopisy, televízne a rozhlasové vysielanie sú v rukách konkrétnych osôb, či skupín, ktoré ich plne kontrolujú a využívajú vo svoj prospech. Bez rozdielu či ide o ich majiteľov, alebo o úradníkov, ktorí vykonávajú kontrolu i riadenie takzvaných verejno právnych médii. Ak sa ktokoľvek z nich sám označí za „nezávislý“, „slobodý“ a podobne, nehovorí pravdu.

Za posledné roky sme sa nadchli sociálnymi sieťami, ktoré obmotali neviditeľnou pavučinou ľudí bez hraníc. Predstavu, že sa týmito sieťami slobodne šíria informácie, značne naštrbili aj ostatné predvolebné kampane vo veľkých krajinách, ale aj v takých pokojných kútoch Zeme ako je naše Slovensko. Teraz sme už, hádam, pochopili, akú podivnú „zábavu“ nám poskytujú nové nezávislé a slobodné platformy. Naše myšlienky, pocity, názory filtrujú fakticky pár ľudí, majiteľov nadnárodných sociálnych sietí a „vyhľadávačov“. Oni tiež rozhodujú o tom, čo sa nám dostane do povedomia. A nič proti tomu nezmôžu ani kongresmani, ani vysokí štátni predstavitelia.

Britský filozof a sociológ Alain De Botton, zakladateľ samovzdelávacieho krúžku mysliteľov The School o Life v „užívateľskom manuáli“ The News o tom napísal:

Pravidelne narážame na titulky dôležitých správ, ktoré v nás vnútorne vyvolávajú nezáujem. Vnímame ich s pocitom nudy a zmätku, čo možno považovať za najrozšírenejšie a zároveň najviac poľutovaniahodné reakcie, ktoré v nás vzbudzujú ‚seriózne‘ politické články, ktoré nám, v modernej demokratickej spoločnosti, poskytujú spravodajské kanály.“

Nuda a zmätok však podľa autora nie je výsledkom našej únavy z informačných záplav, ktoré sa valia na našu hlavu. Je to skôr výsledok sústredeného úsilia majiteľov a „správcov“ informačných kanálov. Strata orientácie a záujmu o spoločenské diania z nás robí ľahko ovplyvniteľnými a riadenými „zhora“ neviditeľnými „vodítkami“.

S trochou nadsádzky by sme mohli ústami šarmantnej moderátorky v priliehavých šatoch dodať: Nie je dôležité, čo počúvate, hlavná vec, aby ste boli pripravení vnímať reklamu, pred i po správach.

Nevideli ste niekde Grétu?

22.02.2021

Starý vtip o tom, že najlepší politický režim je ten, ktorý dokáže vyriešiť problémy, ktoré sám vytvára, sa vrátil do obehu. Presviedčame sa o tom denno-denne v podaní super-vlád i tej, ktorej platíme dane . Neviditeľný nepriateľ najvyspelejšej krajiny je rovnako nebezpečný aj pre tú, ktorú nazývame rozvojovú. Všetko sa akosi pomiešalo do jednej chaotickej guči. [...]

Rozpamätávanie

29.01.2021

Otázka ľudskej pamäte je pre históriu rovnako dôležitá, ako stohy dokumentov v archívoch. Možno je ešte dôležitejšia, pretože nesie nezmazateľné stopy individuálnych zážitkov. To, čo nedokáže zachytiť žiaden dokument. Spomienky na utrpenie obetí vojny boli spracované už v mnohých memoároch, dokumentárnych i umeleckých dielach. Väčšina z nich sa však týkala [...]

Pamäť, pred ktorou neunikneš

27.01.2021

27. januára 1945 oslobodili vojaci Červenej armády nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau neďaleko poľského Osvienčimu. Už šestnásť rokov je tento deň na celom svete pamiatkou na obete holokaustu. Podľa najnovších historiograficých údajov bolo počas II. svetovej vojny na území Európy okolo 42 tisíc podobných „zariadení“, ktorými prešlo od 15 do 20 [...]

Medzinárodný trestný súd / CPI / ICC /

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykače na Netanjahua, Galanta i veliteľa Hamasu

21.11.2024 13:26, aktualizované: 13:37

Súd zatýkacie rozkazy vydal pre podozrenia z vojnových zločinov.

Sýria Izrael Damask

Pri izraelskom údere na sýrsku Palmýru zahynulo vyše 70 proiránskych bojovníkov

21.11.2024 13:01

Uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

eskort, polícia, Marian Výborný

Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky

21.11.2024 12:37

Marian Výborný z Revúcej ihneď putoval za mreže.

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

eurobooks

...za hranicami literatúry

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 88727x
Priemerná čítanosť článkov: 1929x

Autor blogu