Nikolaja Starikova nemusíme predstavovať našej čitateľskej verejnosti. Knihami venovanými najnovším dejinám Ruska a Sovietskeho zväzu zdvihol žlč mnohým historikom, doma i v zahraničí. Ale najviac tým „aktivistom“ ktorí majú osobný prospech z práce proti vlastnej krajine. O nich je aj najnovšia, už 21 kniha Starikova, s príznačným titulom: Investície do chaosu: Od dekabristov po teroristov.
Starikovov otvorený a priamočiary pohľad na dejinné udalosti, ktoré mali dopad na súčasnosť, na úlohu platených „revolucionárov“, sa opiera o analýzu dejín ruského impéria od dekabristov ( prvá polovica 19. sotoročia), cez ich nasledovníkov ( A. Gercena) až k „hviezdam“ veľkého revolučného hnutia v Rusko na sklonku Veľkej vojny. Nevynecháva ani takých velikánov ako V. Lenin. Všíma si ich previazanosť s veľkými finančníkmi a kruhmi, ktoré posúvajú dejiny želateľným smerom. Za svoje peniaze požadujú od „zamestnancov“ zodpovedajúce služby a výkony.
Starikov pracuje aj s materiálmi, ktoré považujú mnohí historiografi za sporné, ak nie nedôveryhodné. Snáď i preto spochybňujú Starikovove analýzy a najmä jeho závery. To však nič nemení na tom, že sa oplatí načúvať tomuto vnímavému a pôvodne mysliacemu autorovi. Okrem iného sa text dobre číta a nemáte pocit, že vás autor chce silou mocou niekam zaviesť, či, nedaj Bože, zavádzať. Ako sám píše hneď na začiatku:
„Táto kniha je venovaná každému, koho zaujímajú východiská a korene troch ruských revolúcii.
Milovníkom konšpiračných schém a vyznavačom teórie spiknutia knihu nedoporučujem.
Preto, lebo na stránkach tejto knihy nájdete iba fakty.“
Kniha sa na prvý pohľad zdá byť výsostne historickou. V skutočnosti si Starikov berie pod lupu novodobé politické technológie, ktoré využívajú „temné sily“ aj dnes. Nevynímajúc aj malé Slovensko.
Škoda že Starikov nemôže napísať o momentálnom... ...
Celá debata | RSS tejto debaty