Voľby prezidenta USA sa celé generácie riadili zaužívanými postupmi. Líšili sa len technikami, ktorými sa snažia politickí marketológovia získať voličov pre objednávatelia ich služieb. Súboj medzi dnešnými uchádzačmi o najvyšší post v USA je od počiatku poznačený špinavou a pre Ameriku nezvykle vulgárnou kampaňou proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Táto kampaň sa vlečie po uliciach amerických miest prakticky od momentu, keď boli vyhlásené výsledky predchádzajúcich volieb. Šok z prehry HillaryClinton, miláčika demokraticky zmýšľajúcej elity, sa vylial ako pomyje a zaplavil po voľbách nielen ulice, ale celý mediálny priestor, vrátane sociálnych sietí. Demokrati sa rýchlo poučili z chýb v predvolebnej kampani a vrhli sa do twitterosféry a blogosféry. Na pomoc im prišli hviezdy Hollywoodu ovenčení zlatými soškami.
Po inaugurácii nového prezidenta sa ulice ani siete neupokojili. Po prvej vlne výsmechu a urážok začala vlna obvinení, že do volieb prezidenta sa zamiešali ruskí hackeri a blogeri. Trump sľúbil svojim voličom, že vysuší washingtonské bahno. Vzal sa však bojovať s hydrou. Pozície demokratov v kongrese a v state departmente sa ukázala nad jeho sily. Čoskoro ho jeden za druhým kompromitovali ľudia z jeho najbližšieho okolia, takzvaní whisperers – donášači. Nie je to síce nič nové, ale doposiaľ sa spájali skôr s palácovými intrigami. Dnes sa donášanie stalo módou, výnosným povolaním. Bez ohľadu na osobné sympatie k Trumpovi či Bidenovi, jeho protikandidátovi, je na mieste položiť si otázku: Kto používa udavačstvo v boji o moc? Skôr či neskôr sa takéto spôsoby obrátia nielen proti tým, kto ich používa, ale aj voči celej spoločnosti.
Politický boj na najvyšších miestach v USA si vyžiadal nejednu obeť i z radov prezidentov. Lincoln, JFK. Doposiaľ však likvidácia prebiehala v duchu tradícii divokého západu. Dnes kolty a ostreľovačov nahradili odvážlivci so smartfónmi a notebookmi.
Korunkou na torte amerických prezidentských volieb bolo vždy takzvané októbrové prekvapenie. Akýsi úder pod pás, z ktorého sa súper spravidla nedokáže rýchlo spamätať. Dnešná správa, že prezident Trump ochorel na covid19 sa stala oným októbrovým prekvapením. Za pár týždňov uvidíme, komu bude na prospech. Pre každý prípad sa obaja kandidáti vyjadrili, že ak vyhrá jeho súper, výsledky volieb tak či tak neuzná. Inými slovami povedané, Ameriku (a nielen USA) čakajú ťažké časy.
Posledné slovo v historicky najčernejšej prezidentskej kampani si vyhradil Trumpov predchodca, Barack Obama. Pár týždňov po po voľbách vyjde jeho nová kniha s tajuplným záhlavím: A Promised Land. Ale pre koho je Amerika naozaj Zasnúbenou krajinou?
A prečo by nie? Aj iní Slováci, píšúci ...
Aj 29. apríla roku 2016 protestovali proti Trumpovi... ...
+++ ...
Celá debata | RSS tejto debaty